Kabaret Starszych Panów

środa, 08 październik 2008
Jeremi PrzyboraZjawisko wyłącznie telewizyjne, owiane legendą, obrośnięte dziesiątkami anegdot, jak ta o Gomułce rzucającym kapciem w telewizor czy Gustawie Morcinku, którego w swoim „Autoportrecie z Piosenką” cytuje Jeremi Przybora („Nie rozumiem, kogo może bawić mizdrzenie się tych dwóch autentycznie podstarzałych facetów...” – wyrąbał nam prawdę w oczy autor „Wyrąbanego chodnika” na łamach prasy”), zjawisko będące od 50 lat niedościgłym wzorem kunsztu literackiego i aktorskiego.


Twórcą Kabaretu był Jeremi Przybora, wówczas autor humorystycznych audycji radiowych, w tym trwającego 10 lat cyklu „Teatr Eterek”. W radiu też rozpoczęła się znajomość, współpraca i przyjaźń Jeremiego Przybory z Jerzym Wasowskim, która w „Kabarecie Starszych Panów” przeniesiona została na ekran. Odtąd Wasowski z Przyborą, Przybora z Wasowskim, wymieniani są jednym tchem jako najlepsza spółka autorsko-kompozytorska, ale też jako wcielenie (jedno) elegancji, dobrego wychowania, dystansu, przyjaźni.

Pierwsza premiera „Kabaretu Starszych Panów” miała miejsce 16 października 1958 roku, ostatnia 22 lipca 1966 roku – w sumie 16, nie licząc kilku okolicznościowych „nadprogramów” – jak je nazywał Jeremi Przybora.
„Kabaret Starszych Panów” to obok Autora i Kompozytora także Aktorzy, ich kreacje w kolejnych programach i przypisane tym kreacjom piosenki. Nawet dziś, po 50 latach, nowe wykonania tych piosenek porównywane są z pierwowzorami i na ich podstawie oceniane...
Aktorami „Kabaretu Starszych Panów” byli m.in.: Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Barbara Wrzesińska, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Wiesław Gołas, Edward Dziewoński, Jarema Stępowski, Czesław Roszkowski, Bogdan Łazuka i inni.

O tym jak bardzo „Kabaret Starszych Panów” zawładnął zbiorową wyobraźnią, jak zrośnięty jest z osobami swoich Ojców, świadczyć może fakt, że w zasadzie wszystkie piosenki spółki Przybora-Wasowski nazywane są piosenkami „Kabaretu Starszych Panów”, mimo iż ściśle rzecz biorąc w trzydziestoletniej współpracy obu autorów „Kabaret” trwał „tylko” 8 lat.

Wybrane wydawnictwa:
Jeremi Przybora – „Kabaret Starszych Panów. Wybór” - Czytelnik, Warszawa 1970;
Jeremi Przybora – „Kabaret Starszych Panów. Wybór drugi” - Czytelnik, Warszawa 1973;
Jeremi Przybora „Autoportret z piosenką” – Wydawnictwo ROK Corporation S.A., Warszawa 1992;
Jeremi Przybora – „Piosenki prawie wszystkie” – Muza, Warszawa 2001;
Roman Dziewoński, „Kabaretu Starszych Panów wespół w zespół” - Prószyński i S-ka, Warszawa 2002;
Roman Dziewoński, Monika i Grzegorz Wasowscy, „Ostatni Naiwni - Leksykon Kabaretu Starszych Panów” - Świat Książki, Warszawa 2005;
„Piosenki Kabaretu Starszych Panów” – 5 CD Polskie Radio 2000;
„Kabaret Starszych Panów” – 4 DVD Telewizja Polska 2005.

Zebrała i opracowała: TD

Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Opera i Filharmonia Podlaska - Białystok, ul. Odeska 1
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL