Świat wg Nohavicy - po koncercie

piątek, 22 maj 2009
(Specjalnie dla "Strefy Piosenki" pisze Basia Radziszewska)

Ze względu na pogodę był to dość paskudny wieczór, ale tylko dlatego...
11 maja 2009 roku o godz. 19.00 miałam przyjemność znaleźć się wśród publiczności wypełniającej szczelnie widownię Teatru Roma w Warszawie. Przyznać trzeba organizatorom, że koncert był naprawdę, jak na tego typu wydarzenie, dobrze promowany. Z całą pewnością jednak nie plakaty, zapowiedzi w radiu i prasie, ale nazwisko Jaromira Nohavicy było powodem wysokiej frekwencji. "Świat wg Nohavicy" - taki tytuł nosił koncert nawiązujący do dwupłytowego albumu, który ukazał się pod koniec 2008 roku.
 
Koncert zapowiedział i współprowadził Artur Andrus – jeden z moich ulubionych konferansjerów. Drugim współprowadzącym był Antoni Muracki – sprawca przedsięwzięcia – tak płyty jak i koncertu. Muracki śpiewał w koncercie nie tylko solo, ale również w różnych konfiguracjach z innymi artystami.

Płyty słuchałam do tej pory tylko we fragmentach i można powiedzieć, że koncert też fragmentami podobał mi się bardziej. Piosenki Nohavicy wykonywali "wielcy" bardowie, chociaż na dużej ciemnej scenie Teatru, na tle muzyków, wydawali się tacy malutcy.
Obok tych wielkich nazwisk, o których nie sposób nie wspomnieć (i zrobię to za chwilę), ogromne wrażenie zrobił na mnie Michał Łanuszka, genialnie wykonujący piosenkę "Margita". Może dlatego tak bardzo zapadło mi to w pamięć, ponieważ tę akurat piosenkę w oryginalnym wykonaniu przez jej autora, niezbyt lubię. Łanuszka nadał jej nowy, inny sens, którego mi chyba brakowało. Młody wykonawca, po którym nie spodziewałam się mistrzowskiej interpretacji tekstu podpartej wirtuozerskim akompaniamentem na gitarze, a jednak...
Poza tym nie było zbyt wielu niespodzianek, bo po zapowiedziach na plakacie i nagranej płycie wiadomo było, czego można się było po tym wieczorze spodziewać – zaśpiewali m.in.: Tadeusz Woźniak, Wolna Grupa Bukowina, Elżbieta Wojnowska, Krzysztof Daukszewicz i Stefan Brzozowski. Pominąć nie można również Mirosława Czyżykiewicza, który wykonał dwie piosenki "Myszka Miki" i "Plebs blues". Jego obecność w koncercie wymaga oddzielnego zapisu ponieważ każdy z utworów napełniony po brzegi emocjami, zabrzmiał jakby miał być ostatnią piosenką zaśpiewaną przez tego Barda. Niestety fragmenty tekstu śpiewanego szeptem, na ostatnim oddechu, zagłuszone zostały przez zespół.
Zupełnie inny rodzaj energii włożył w swoje interpretacje Andrzej Ozga. Tłumiona agresja w "Futbolu" oraz lekkie przytupańce w "Petersburgu" porwały publiczność do klaskania w rytm melodii. Wyciszeniem była natomiast piosenka "Darmodziej" w melodyjnym, ciepłym wykonaniu Stanisława Soyki.
Miłym akcentem był, poprzedzony poszukiwaniami wykonawcy, występ Zbigniewa Zamachowskiego w piosence "Starszy Pan". Zamachowski nie do końca znał tekst i śpiewał z kartki, ale piosenka „Starszy Pan” w połączeniu z chłopięcym wizerunkiem artysty wystarczająco pobudzała wyobraźnię. Jak ładnym starszym panem z pergaminem, piórkiem i tuszem Zamachowski mógłby być...

Koncert wzbogacony został o notkę biograficzną Jaromira Nohavicy zacytowaną przez Artura Andrusa za wikipedią w celu dopełnienia obowiązku profesjonalnego konferansjera. Chwila teorii pozwoliła skupić się na osobie, którą przez swoje prywatne filtry przepuścili na scenie wykonawcy tak bardzo różni. Artyści, którzy wzięli udział w koncercie pochodzą z różnych muzycznych światów, ale łączy ich fascynacja twórczością Nohavicy. Każdy z nich nadał wybranej piosence swoje brzmienie i kolory. Niektórzy wspominali o swoich z Nohavicą spotkaniach. Wszystko razem złożyło się na ciekawy muzycznie i intelektualnie koncert, którego wspomnienie mogę nieustannie przywoływać wkładając do odtwarzacza płytę "Świat wg Nohavicy".
 
Barbara Radziszewska - specjalnie dla "Strefy Piosenki".
Koncert odbył się 11 maja 2009r. w Teatrze Roma w Warszawie.
 
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
10
11
12
18
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL