Pamiętajmy o Osieckiej 2009 - oczami Zrzędy

sobota, 17 październik 2009

(Specjalnie dla "Strefy Piosenki" pisze JK - "Stary Zrzęda")

Zespół "Kameleon" Hadriana Filipa Tabęckiego jest doskonały, ale charakteryzuje się stylem mocno opartym na improwizacji. Mimo iż uważany jest za jedną z najlepszych grup "towarzyszących" - to właśnie ze względu na ów sposób grania i charakterystyczne brzmienie, słyszałem dziś dziesięć świetnych, ale podobnych utworów – różnych przecież, wspaniałych kompozytorów.
Prowadzenie koncertu: wiem, ten specyficzny styl ma "copyright" Magdy Umer i w jej wykonaniu jest wspaniały (te cudne chwilowe zagubienia, poczucie humoru, ogromna znajomość materii, charakterystyczny głos), tym razem prowadzącą wieczór była Magdalena Smalara (była laureatka festiwalu), niefortunnie, śmiem twierdzić, naśladująca MU. Słuchając jej zapowiedzi czułem się, proszę wybaczyć, jak na wyborach Miss, brakowało tylko wątków ekologicznych i miłości do dzieci.
 
Jedenastka finalistów: nie mnie ich oceniać, skoro Teresa Budzisz-Krzyżanowska ogłaszając werdykt powiedziała, że jest on niesprawiedliwy, bo inny być nie może. Skoro więc profesjonalne i wielce szanowne grono jurorskie przyznało się do pewnej bezradności, ja (to moja przewaga) mogę się ograniczyć do takiej oto formułki – to było ładne, a to ładniejsze. Słowa uznania dla Joanny Kucharczyk i Kamila Banasiaka za inność, nie tylko tę zewnętrzną, ale przede wszystkim repertuarową ("Moja ballada" z muzyką Komedy, "Chleb z czeremchą" Wasowskiego). Cztery panie - Aleksandra Kłos, co nie chciała by ją pierwszy całował, siedząca w Mławie Magdalena Lepiarczyk, mówiąca żartem Alicja Kalinowska i robiąca to wszystko z nudów Judyta Nowak - dobre. Tu chwilami było słychać jak wiele może zrobić zespół towarzyszący i jak bardzo pomóc. Laureatką I nagrody została Dominika Kasprzycka, co chciała (podobnie jak chyba dwadzieścia lat temu pani architekt Urszula) chłopaka z drewna, ładne to było, ale czy najładniejsze? A może (tu odzywa się moja wrodzona złośliwość) najłatwiejsze? Słówko jeszcze o zespole Przez-Znaczenie (dobra nazwa!), a właściwie o jego solistce Agnieszce Przekupień - wybacz dziewczyno, ale "Na zakręcie" to jeszcze nie dla Ciebie. Musisz dorosnąć.
A swoją drogą ciekaw jestem czy i jak zmieniłby się werdykt jury, gdyby artyści występowali np. tylko z towarzyszeniem fortepianu - może byłoby to "sprawiedliwsze"?

Po przerwie swój recital dał Staszek Soyka z zespołem, gościnnie wzmocnionym przez Janusza "Yaninę" Iwańskiego. Pisanie o Soyce jest bezcelowe, każdy widziany a właściwie wysłuchany koncert jest tak samo perfekcyjny. Słówko skreślić jednak muszę o "zawartości". Autorką tekstów wszystkich piosenek była Agnieszka Osiecka. Soyka na ten wieczór, obok piosenek znanych, napisał też kilka nowych. Nieumuzycznione teksty Poetki znalazł w opublikowanym niedawno dwutomowym wydaniu "Wierszy prawie wszystkich – Nowa miłość". Ciekawym przy okazji, czy spełnią się proroctwa Pań Magd Czapińskiej i Umer oraz Prezes Agaty Passent na temat "Warszawy", jednej z pięciu premierowych piosenek. Mnie autentycznie w fotel wbiła ballada "Nim przyjdzie dzień" zaśpiewana tylko z towarzyszeniem kontrabasu.
Wieczór, mimo zrzędzeń i narzekań moich, zaliczam do udanych. Dużo talentów, profesjonalizm muzyczny, piosenkowe odkrycia.
I to by było na tyle - z poważaniem, Wasz Zrzęda.

P.S.
Galę oczywiście otworzyli "Okularnicy" - dzisiaj w interpretacji Magdy Umer.
 
Od redakcji: Koncert Galowy XII "Pamiętajmy o Osieckiej" odbył się 12 października 2009r. w Teatrze Roma w Warszawie.
 
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Opera i Filharmonia Podlaska - Białystok, ul. Odeska 1
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL