II Musica Poetica - listopad 2009

wtorek, 05 styczeń 2010
Basia RaduszkiewiczSpecjalnie dla Strefy Piosenki pisze Donat Kamiński:

II Przegląd Piosenki Poetyckiej "Musica Poetica" już za nami. A działo się, oj działo...
Na scenie Piwnicy Świdnickiej wystąpiło 13 "podmiotów artystycznych", w skład których weszło łącznie 28 osób!
Początek imprezy miał miejsce o godz. 19, a koniec tuż przed godz. 2 w nocy. Publiczność wspaniale dopisała choć po północy pozostali już tylko najwierniejsi i najmocniejsi ciałem słuchacze. Większość występów miała charakter mini-recitali trwających blisko pół godziny.
 
Koncert otworzył młody wrocławianin Antek Kamiński dwoma utworami: "Się" Edwarda Stachury i "Balladą Wołyńską", której tekst był kompilacją kilku poetów. Następnie na scenie pojawili się Tomasz Henciński i Ania Grabowska tworząc duet o nazwie "Jednym słowem". Zaprezentowali oni repertuar z głuchołaskiej krainy łagodności pełnej aniołów i kobiet, będących w rozterkach związanych z przemijaniem i odchodzeniem. Kilkoma słowami o "Jednym słowem": spokojnie, lirycznie, refleksyjnie.
Jako kolejny wykonawca zaprezentował się młody ale bardzo dojrzały artystycznie, znany z wielu przeglądów oraz I edycji Musica Poetica - Antoni Gustowski z Warszawy. Rozpoczął od piosenki Brassensa we własnym przekładzie, później zaśpiewał fantastycznie Renauda "Pierrot" oraz dwie piosenki w swojego autorstwa: "Życie" i "Piosenką muzealną", którą podbił serca publiczności.

Gwiazdą wieczoru była Basia Raduszkiewicz. Zaprezentowany tego wieczoru repertuar oscylował  wokół programu pt. "Dzika Róża", a jej występ był  zapierający dech w piersiach. Basia jest niesamowitą perfekcjonistką i jestem pewien, że tak samo jak na wrocławskiej scenie, zaśpiewałaby w Carnegie Hall. Usłyszeliśmy ballady Nicka Cave'a, Ewy Demarczyk, Agnieszki Osieckiej, i innych tuzów piosenki polskiej. Można też było usłyszeć niespodziankę muzyczną jaką Basia zgotowała Wrocławianom, a mianowicie piosenkę pt. "Mała lampka" nieistniejącej już grupy "Wolny Wybór".

Po Basi wystąpił niezwykle sympatyczny duet z Opola: Tomasz Sawicki i Grzegorz Grunwald. Panowie mają świetny kontakt z publicznością i zgodnie ze swoją zapowiedzią zaśpiewali o rzeczach bardzo poważnych w sposób mniej poważny. Trudno jednoznacznie zakwalifikować do jakiego nurtu należą prezentowane przez nich utwory, ale na pewno nie jest to piosenka biesiadna. Mają swój własny styl i jeżeli już trzeba by na siłę ich twórczość zaszufladkować, umieściłbym ją gdzieś w kategorii łagodnych piosenek satyrycznych.
Po Tomaszu Sawickim wystąpił kultowy (w pewnych kręgach) wrocławski zespół "Projekt Volodia" grający piosenki Włodzimierza Wysockiego we własnych aranżacjach. Była to największa formacja sceniczna tego wieczoru, składająca się z: dwóch gitar, banjo oraz dwóch perkusji. 
Następnym wykonawcą był wypróbowany na scenie poprzedniej edycji Przeglądu Włodzimierz Mazoń wraz ze swoją przepiękną małżonką Renatą. Do własnego repertuaru dołączył ballady Bułata Okudżawy. Mazoń to niesamowite zjawisko, swoim melodyjnym głosie potrafi zaczarować całą salę. Chciałoby się go słuchać i słuchać ale niestety...czas gonił. Prywatnie artysta jest bardzo ciepłym człowiekiem o wielkim sercu, bardzo otwartym na słuchacza, i chyba właśnie to cechuje prawdziwego barda.
Do prawdziwych bardów, niezwykle skromnych należy też "baczny obserwator ludzkich zachowań" - Piotr Szauer. Deklamowane i śpiewane przez niego teksty świadczą wymownie o odpowiedzialności za słowo i szacunku jakim darzy je autor. Repertuar Szauera z pewnością nie należy do powierzchownych i wymaga wsłuchania się. Mnie zaskoczyła melodyjność jego ambitnych wierszy.
Po Piotrze Szauerze wystąpiła Anna Idzikowska ze swoim trio, które tworzą: Piotr Sowik (konga) i Marcin Będkowski (gitara). Anna zaprezentowała w pełni autorskie utwory. Bardzo podobała mi się piosenka o świecie, który jest gdzieś obok nas oraz piosenka pt. "Nasza rozmowa".

Po północy na scenę  wkroczył najliczniejszy zespół II edycji Przeglądu – sześcioosobowa grupa Zło Konieczne, w której skład wchodziły: dwie gitary, koga, skrzypce i dwa wokale. Zespół zaprezentowały utwory z pogranicza poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Twórca zespołu - Paweł Konieczny, znany konferansjer, dziennikarz i muzyk, fantastycznie pobudził do życia lekko zmęczoną już publiczność.
Kolejnym wykonawcą był Andriej Kotin. W jego występie słychać było delikatny wpływ Boba Dylana, co w połączeniu z wschodnią metafizyką wykonawcy dało bardzo dobry efekt. Po nim wystąpił Łukasz Jędrys o niezwykle spontanicznej osobowości: bezpośredni, nawiązujący świetny kontakt z publicznością. Zaczął od żywiołowego "Zielonego szkiełka", co trochę pobudziło publiczność. Ostatnim wykonawcą tego wieczoru był Radek Książek z Wądroża koło Rudnej. Choć jego największą inspiracją pozostaje Jacek Kaczmarski i Przemysław Gintrowski na scenie Przeglądu Radek zagrał kilka własnych utworów skomponowanych do tekstów głogowskiego poety Krzysztofa Jelenia. Książek ujmuje swoją skromnością i sposobem przekazu ważnych dla niego treści.

Zorganizowanie II edycji Przeglądu Piosenki Poetyckiej "Musica Poetica" daje satysfakcję  i zakończyło się pełnym sukcesem. Jednak blisko 7 godzin słuchania non stop trudnych tekstów dawało o sobie znać i z punktu widzenia organizatora Przeglądu w przyszłości postaram się stworzyć trochę krótszą listę wykonawców.
 
Donat Kamiński - specjalnie dla "Strefy Piosenki".
 
Od redakcji:
Fotorelację z imprezy można obejrzeć w "strefowej galerii".
Koncert odbył się 7 listopada 2009r. o godz. 19.00 w Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu.
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
8
9
11
16
23
24

Nadchodzące wydarzenia

Muszla koncertowa w parku zdrojowym - Głuchołazy, ul. Parkowa
Muszla koncertowa w parku zdrojowym - Głuchołazy, ul. Parkowa
konkurs.czplfestival@gmail.com
Amfiteatr im. M. Jacksona - Warszawa, ul. Raginisa 1 (Park Górczewska)

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL