Lubelskość nieść przez świat... - Koncert LFB w Sopocie

niedziela, 10 styczeń 2010
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Beata Bonik:

Czwartkowy późny wieczór, godz. 22.00 - termin może niezwykły jak na koncert poezji śpiewanej, ale i koncert to również absolutnie niezwykły: właśnie w czwartek 3 grudnia na scenie sopockiego Teatru Atelier wystąpiła Lubelska Federacja Bardów. Wydarzenie, samo w sobie ważne, nabrało szczególnego znaczenia, gdyż wpisane zostało w program V Festiwalu Poezji Sopot 2009, który odbywał się pod hasłem: Lublin nad morzem.
Federacja nie bez powodu akcentuje w nazwie swój związek z Lublinem – prowadzący koncert Jan Kondrak przypomniał, że zamierzeniem artystów jest "nieść lubelskość przez świat". Zadanie to, jak można było się przekonać tego wieczoru, wykonywane jest z prawdziwą maestrią.
 
W programie znalazła się większość utworów z płyty "Klechdy lubelskie", a jest to płyta oparta na tekstach poetów związanych z Lublinem właśnie. Wykorzystano tu wiersze Józefa Czechowicza, Karola Wojtyły, Bolesława Leśmiana – ale że Lublin swą świetnością sięga odległych czasów,  przywołano też dzieła staropolskich mistrzów słowa: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Sebastiana Klonowica. Ten repertuar sprawił, że koncert w Sopocie zabrzmiał rzeczywiście wyjątkowo. Lublin może być dumny ze swych ambasadorów, którzy potrafią wzbogacić czar poezji pięknem muzyki i głosów, a jeśli do tego dojdzie jeszcze tak znakomite prowadzenie, jakie zafundował widzom tego wieczoru Jan Kondrak, to dwugodzinna lekcja lubelskiej poezji mija naprawdę szybciej niż szkolna przerwa.

Trzeba przypomnieć jeszcze, że artystyczne spotkanie dwóch miast uzasadnia w sposób szczególny postać Edwarda Stachury, dlatego też program koncertu został wzbogacony o dodatkowe utwory tego poety. W ten sposób po raz kolejny uczczono 30 rocznicę śmierci artysty.

A że w ten niefortunny być może czas niezbyt liczne grono słuchaczy zawitało do Teatru Atelier,  chciałam zapewnić nieobecnych: warto, naprawdę warto wybrać się na koncert Lubelskiej Federacji Bardów – w każdym miejscu i o każdej porze.

Beata Bonik - specjalnie dla Strefy Piosenki.

Od redakcji:
Koncert odbył się 3 grudnia 2009r. w Teatrze Atelier w Sopocie w ramach V Festiwalu Poezji.
 
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Opera i Filharmonia Podlaska - Białystok, ul. Odeska 1
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL