Koncert "3 x BARDziej"

środa, 13 listopad 2002
Tak, byłyśmy wczoraj na koncercie 3 x BARDziej
Poniedzielski, Tomczak , Olszewski.....
Wszystko było tak jak powinno być: scenografia, atmosfera, Oni nawet siedzieli tak jak powinni...
Zaczął Andrzej trochę zdenerwowany, ale od razu zjednał sobie publiczność. (z wrażeń po koncercie)
Koncert "3 x BARDziej"
 
 
  PROGRAM KONCERTU

 1. wiersz na początek Myślę, więc jestem (sł. Andrzej Poniedzielski)
 2. Andrzej Poniedzielski Wstęp
 3. Andrzej Poniedzielski Bawitko
 4. Tomasz Olszewski Przesiadka
 5. Grzegorz Tomczak Klamka zapadła
 6. Tomasz Olszewski Mgła czyli siwy dym
 7. Andrzej Poniedzielski Bal dyplomantów
 8. Grzegorz Tomczak Niebieska piosenka
 9. Grzegorz Tomczak Ukraina jest zielona
 10. Tomasz Olszewski Dworcowa
 11. Andrzej Poniedzielski Kardiogram
 12. Andrzej Poniedzielski Wstęp do II części
 13. Andrzej Poniedzielski A o czym tu śpiewać
 14. Grzegorz Tomczak Zapomnijmy
 15. Tomasz Olszewski Nie wiem czy w mojej samotności
 16. Tomasz Olszewski Jesteś w podróży
 17. Andrzej Poniedzielski Podanie o...
 18. Grzegorz Tomczak Piosenka leżącego
 19. Tomasz Olszewski Ładne dziewczyny
 20. Andrzej Poniedzielski Chyba już można
 21. Grzegorz Tomczak Idąc zawsze idź
 22. na bis: Andrzej Poniedzielski O wolności
 23. na bis: Tomasz Olszewski Zza ciemnych szyb
 24. na bis: Grzegorz Tomczak krótki wierszyk...
Premiera koncertu odbyła się 4 października 2001r. roku w Teatrze Małym w Warszawie.
Po raz drugi pokazany został 24 października 2002r. w Dworze Artusa w Toruniu.
Teresa Drozda - pomysł
Andrzej Poniedzielski - scenariusz i reżyseria
Paweł Konic i zespół Teatru Małego - wsparcie na całej linii
Zofia Zośkiewicz i zespół Dworu Artusa - poparcie na całej linii
Jacek Tyjon - nagłośnienie (Teatr Mały)
Piotr Sadziński - światło (Teatr Mały)
uwagi: Wszystkie piosenki były wykonane tylko z akompaniamentem gitary, a ich autorami są wykonawcy (co dodaję dla porządku...).
jeszcze coś ważnego: Bardzo wszystkim dziękuję za poparcie, wsparcie i przybycie - szczególne podziękowania kieruję na ręce swoich Rodziców, Pawła Konica, Janusza Deblessema, Vireczki i oczywiście Bardów (Bardziejów)... z nadzieją na następny raz - Teresa Drozda

A oto nadesłane przez Was - widzów i słuchaczy - opinie, głosy i refleksje...

Cóż, talentu piśmiennego nie posiadam.
Poniedzielski jak zawsze bomba. Jeśli chodzi o mnie, to mogę się wynudzić na koncercie nawet 3 godziny byle tylko posłuchać co ma do powiedzenia. A było czego posłuchać. I to nie tylko w formie mówionej ale i śpiewanej. Wspaniałe "Bawitko", które jeśli dobrze pamiętam było pierwszą jego piosenką jaką poznałem, jeszcze lepszy "Kardiogram". Żyć nie umierać.
Olszewski. Wreszcie usłyszałem go na żywo i dorwałem płytę (którą potem mi podpisał). Pamietam go (niestety z telewizji) z koncertu na Górze Szybowcowej w piosence "Przesiadka". Wtedy jeszcze nie wiedziałem kto to jest. Teraz już wiem i czekam na następne koncerty.
Tomczak. No wreszcie gdzieś się pokazał. Mam nadzieję, że zaraz za nim pokaże się w końcu płyta (obiecał mi to po koncercie). Grzegorz Tomczak chyba jest troszkę niedoceniany, a być może zapomniany, a przecież ma super teksty do dobrej muzyki (w jego wykonaniu gitarowym), które razem tworzą piosenki o charakterystycznym dla niego klimacie.
Ogólnie ten koncert był jak wybuch bomby z niesamowicie pozytywną energią. Wyszedłem z niego szczęśliwy, że w czymś takim mogłem uczestniczyć i ...wypoczęty (a ostatnio rzadko mi się zdarza takie uczucie). Każdy z nich prezentuje własny styl, trochę inną epokę :) a jednak brzmią razem dobrze, uzupełniając się nawzajem.
Dzięki...

Wolf

 


Tak, byłyśmy wczoraj na koncercie 3 x BARDziej
Poniedzielski, Tomczak , Olszewski.....
Wszystko było tak jak powinno być: scenografia, atmosfera, Oni nawet siedzieli tak jak powinni...
Zaczął Andrzej trochę zdenerwowany, ale od razu zjednał sobie publiczność.
Potem Tomczak zaśpiewał "Zapadła klamka...Ja bezwstydny anioł...", potem cudnym głosem Olszewski. I tak się dopełniali, przeplatali. Nas wbijało w fotel.
Poniedzielski mówił tak, że sala wybuchała śmiechem... A ja miałam łzy w oczach...
Tak cudowna wersja ICH TROJE tych Bardów - bardów przez "d"...
Nic Wielkiego

Andrzej Poniedzielski, Tomasz Olszewski, Grzegorz Tomczak...
"Kardiogram", "Przesiadka", "Idąc zawsze idź"...
dialog, muzyka, tekst...
koncert, trzech Bardów, wspaniała atmosfera...

bylem, slyszalem, zobaczyłem...
       ...i żałuję że tak rzadko...
MN

Wyjątkowo trudno jest mi pisać o tym koncercie.
Wszystkich - i Andrzeja Poniedzielskiego i Grzegorza Tomczaka i Tomasza Olszewskiego nieraz widywałam na różnych koncertach, uwielbiam ich piosenki. Tak naprawdę wiedziałam, czego się spodziewać.
A jednak wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Coś, co pozwala mi ten koncert umieścić gdzieś w panteonie "koncertów wyjątkowych i niezapomnianych" (obok "Zielono mi" i "Wieczoru Bardów" w Olsztynie w 1999r. - bo "Koncertu Najskrytszych Marzeń" nie widziałam, niestety). Nie wiem, czy zadziałała magia miejsca (scena Teatru Małego daje poczucie kameralności i intymności), czy skupienie publiczności chłonącej wszystko, czy osobowości wykonawców - nie wiem. Może jeszcze coś, może wszystko na raz...
Zresztą, czy ważne, co zadziałało? Najcudowniejszy jest ten dygot duszy, który pozostał. Pewność, że w swoich pragnieniach i przeczuciach nie jestem sama, że jeszcze parę osób postrzega świat tak jak ja...
Cieszę się, że 4 października 2001r. byłam tam, gdzie powinnam była być. Dziękuję za to spotkanie.
Za "zbiegłe z płócien Boscha demony", za pytanie "a o czym tu śpiewać" i za "ciszę, która niechaj będzie wielka, tak by każdy ją usłyszał głośniej niż twój krzyk"...
Koncert - "rekompensata za wszystko, ZA WSZYSTKO..."
xserka

Na ten koncert czekałem bardzo długo. Miałem nadzieję, że kiedyś uda mi się być tam, gdzie spotkają się na scenie ci wszyscy artyści. A z drugiej strony obawiałem się, że jak już taki koncert się odbędzie, to nagle czar pryśnie i zostanie jakaś pustka. Ale nie - wszyscy trzej sprawili, że po koncercie długo jeszcze nie mogłem się otrzasnąć z zachwytu. Aż nie chciało się wstawać z fotela - według mnie koncert mogł jeszcze trwać i trwać.

Zachwycało wszystko: prostota, a jednocześnie głębia tekstów i mądrość bijąca z każdego wersu. Bardzo mi tego brakuje we współczesnej muzyce. A tutaj znalazłem wszystko to, czego szukałem. Nawet pełna życzliwości i przyjaźni konkurencja, która polega na tym, że - jak stwierdził Andrzej Poniedzielski: "U nas jest tak, że gdy ktoś napisze jakiś dobry tekst, to inni nie zazdroszczą mu, że taki tekst napisał, ale zazdroszczą, że oni takiego tekstu nie napisali. A jest to drobna, ale wyczuwalna różnica".
Święte słowa, panie Andrzeju!!!
Chyba dobrze, że każdy z wykonawców śpiewał tylko swoje utwory. Nie starano się na siłę powiązać ich i sprowokować do zaśpiewania razem. Każdy z nich jest indywidualistą, każdy ma swój niepowtarzalny styl śpiewania i dobrze, że ten indywidualizm nie został zatracony.
I jeszcze jedno - widać było, że każdy z nich ma jeszcze inną ważną cechę: potrafią słuchać innych. A to też nieczęste we współczesnym świecie. I tym bardziej cenne.
Długo nie zapomnę tych wykonań "Kardiogramu", "Idąc zawsze idź" czy "Nie wiem, czy w mojej samotności". Mądrość i przekaz bijące z tych tekstów powinny być dla wszystkich drogowskazem na życie. I mam nadzieję, że dla wielu są.
A takie koncerty pomagają to zrozumieć.
Bardzo dziękuję za koncert "3 x BARDziej". Mimo że (od koncertu) minęło już kilka dni, nadal nie mogę dojść do siebie po tym wszystkim, co usłyszałem. Taka "mieszanka wybuchowa", która zadziałała jako znakomita odtrutka na całą wszechogarniającą nas głupotę, bezmyślność i zło. Oby więcej takich koncertów!!!

Tomasz

 


Po koncercie w Dworze Artusa w Toruniu wracałam, do domu, do Grudziądza pociągiem. Zauważyłam, że jedna pani przygląda mi się jakoś dziwnie - BARDziej. A ja cóż z uśmiechem i piosenką na ustach siedziałam w kącie i ciągle w głowie miałam ICH piosenki. Po półtorej godziny dotarłam do mego pokoju, włączyłam wieżę i dalej dla mnie trwał koncert ICH TRZECH.
Poniedzielski - pierwsze moje spotkanie z nim miało miejsce bodajże w 1995 roku prawdopodobnie w Olsztynie. Ze spotkania na spotkanie zadziwia mnie coraz BARDziej. A wczoraj na dodatek został rzecznikiem prasowym bardów.
Tomczaka po raz pierwszy usłyszałam bodajże cztery lata temu (za czasów mieszkania mego w Toruniu) w innej sali Dworu Artusa w Toruniu. "Klamka zapadła" czy "Niebieska piosenka" to jego standardy których mogłabym słuchać dniami i nocami.
Olszewski - jego natomiast pierwszy raz usłyszałam (z przykrością stwierdzam, ze tak późno) w Olsztynie (gdzie zamieszkałam po Toruniu) w "Baszcie" dwa lata temu. Niby taki niepozorny, ale jak zaśpiewa... to czuję ciary.
Dziekuję Ci Teresko za ten BARDziej i za poprzedni w Warszawie i liczę na następne. Właśnie dziś (24 października 2002r.) ZDARZYŁO SIĘ TO CO MIAŁO SIĘ ZDARZYĆ!!!
Oby więcej takich wieczorów, dni, tygodni...
Huanka
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
10
11
12
18
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL