Konkurs OPPA 2010 - Moja "Złota Piątka"

wtorek, 28 grudzień 2010
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Barbara Radziszewska:

Krakowski 46. Studencki Festiwal Piosenki pozostawił mnie z poczuciem ciekawości i niedosytu zupełnie świeżej twórczości uczestników stających w konkursowe szranki. Dlatego nie mogłam odmówić sobie przysłuchiwania się przesłuchaniom na scenie Centrum Kultury "Łowicka", które rozpoczęły 28. Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA 2010 (Warszawa, 20 listopada 2010r).
Prezentacje uczestników konkursu poprzedził recital ubiegłorocznego (2009) laureata Grand Prix im. Jonasza Kofty – Kamila Wasickiego. Wykonawca wziął na siebie prawie godzinne opóźnienie, którym (bez słowa wyjaśnienia ze strony organizatorów) rozpoczął się inaugurujący OPPA koncert. Artysta najpierw dzielnie przeprowadził próbę przed wypełnioną po brzegi widownią, a później skrócił nieco swój występ, ograniczając go do minirecitalu zapowiadającego (bardzo dobrze zapowiadającego) swoją pierwszą płytę, która ukaże się na początku 2011 roku.
 
W rolę prowadzącego koncertowy wieczór (zapętlający się z nocą) wcielił się Wojciech Gęsicki – "największy", jak o sobie mówił, bard na świecie. Chyba nawet powiedział to tego wieczoru zbyt wiele razy. O uczestnikach konkursu usłyszałam dużo mniej... czasami w zapowiedzi prowadzącego pojawiało się miejsce, z którego przyjechał konkursowicz, bardzo rzadko tytuły piosenek, które miały być na scenie prezentowane. Na szczęście kolejni uczestnicy konkursu sami zaczęli zapowiadać swoje utwory, mówiąc kilka słów i o nich i o sobie. Tych kilka słów jest ważnych, a często naprawdę niezbędnych, aby lepiej poznać i zrozumieć osobę, którą często na scenie widzę po raz pierwszy.

Jury w składzie: Ewa Paczoska (przewodnicząca), Adam Sławiński, Stanisław Klawe, Bogusław Nowicki, Piotr Bakal i Andrzej Ozga wybrało "Złotą Piątkę", w której znaleźli się (w kolejności alfabetycznej): Antoni Gustowski, Jacek Kadis, Tomasz Krzymiński, Joanna Mioduchowska i Tomasz Orzechowski.
 
Moje typy były nieco inne (w kolejności pojawiania się na scenie) i pozwolę je sobie tu przywołać:
1) Marek Bojda, który akompaniując sobie na gitarze, zaprezentował dwie ciekawe tekstowo piosenki: "Głupek" i "Żona barmana". Piosenka "Głupek" znalazła się w gronie dodatkowo wyróżnionych przez jury utworów.
2) Bogusław Bierwiaczonek w uniwersalnej piosence zatytułowanej "Szmaciarz", przedstawił głęboką życiową prawdę wielkich miast i miasteczek. Piosenkę drugą, którą śmiało zatytułować można pieśnią szczęściarza, napisał na swoje 55. urodziny i wyśpiewał w niej kilkanaście powodów, dla których warto żyć.
3) Mirosław Sokołowski z zespołem Couleur Café. Nie został zauważony przez jury podczas konkursu OPPA, natomiast w październiku na 46. SFP w Krakowie otrzymał nagrodę im. Wojciecha Bellona. W Krakowie nie zachwycił mnie szczególnie, w Warszawie wręcz przeciwnie. "Kupił" mnie w 100% jako autor piosenką zatytułowaną "Pomocy", która jest bardzo oryginalnym raportem o stanie polskiej kultury, z bardzo ciekawą muzyką.
4) Antoni Gustowski, który zaśpiewał dwie piosenki: alternatywną wersję życiorysu Juliusza Słowackiego, tytułowaną w różny sposób w zależności od sytuacji (podczas tego konkursu chyba również jako "W Polsce"). Drugą piosenkę zaśpiewał Antek po francusku, przywracając trochę sensu słowu "międzynarodowy" w nazwie festiwalu. Tytułu piosenki po francusku, z powodu braku znajomości tego języka nie przytoczę, a na polski, zdaniem autora, jest przetłumaczalny gdzieś pomiędzy: "tchórz", a "ktoś kto się boi". Antek podał również kilka słów-wytrychów, które pozwoliły się do tekstu piosenki włamać: lalka, kawa, Platon, Schopenhauer.
5) Tomasz Krzymiński śpiewający na konkursowej scenie piosenkę bez tytułu, której nastrój oddają słowa: sierpień, noc, burza - i odzwierciedlenia oświetleniem takiego nastroju zażyczył sobie autor (technicy podołali!). Drugą, prześmieszną o andrzejkowych wróżbach zatytułowaną "Andrzejkowy walczyk".

Oprócz "mojej" Złotej Piątki na scenie wystąpiło jeszcze 15 wykonawców. Po wysłuchaniu wszystkich jury udało się na obrady, a w związku z bardzo późną porą, większość publiczności na tym zakończyła wieczór z konkursem OPPA i udała się do domów. Ja również pobiegłam do metra, licząc na odnalezienie i przeczytanie werdyktu nazajutrz (21 listopada 2010 roku) na oficjalnej stronie internetowej festiwalu.

Żałuję, że nie mogłam zostać dłużej, a nazwiska finalistów poznałam przez internet, ale blisko godzina opóźnienia, koncert Kamila Wasickiego i 20 prezentacji konkursowych przeciągnęły do późna godzinę zakończenia przesłuchań. Wydaje mi się, że nie można oczekiwać, iż publiczność się nie zmęczy i nie opuści widowni (część publiczności wyszła już podczas przerwy w połowie przesłuchań) i mam wrażenie jakby organizatorowi wcale nie zależało na tym, aby słuchacze uczestniczyli w ogłoszeniu werdyktu i występie laureatów "Złotej Piątki".
Druga refleksja towarzysząca mi w drodze do domu dotyczyła Antka Gustowskiego. Konkurs Międzynarodowego Festiwalu Bardów to najlepsze miejsce, jakie mógł on wybrać, by pokazać swoje rozległe, wielojęzyczne zainteresowania. Zupełnie przy okazji podtrzymało to również międzynarodowy charakter imprezy. Poza Antkiem jeszcze tylko Anatol Gwozdecki z Ukrainy zaśpiewał po rosyjsku swoje dwie piosenki. Trzy zagraniczne piosenki na czterdzieści zaśpiewanych podczas konkursu Międzynarodowego Festiwalu to jakby trochę mało. Ja oczywiście preferuję i najlepiej rozumiem teksty piosenek w języku polskim... ale sam festiwal ma w nazwie na pierwszym miejscu słowo "międzynarodowy", dlatego przeglądając jego historię bliższe wydają mi się czasy, w których nosił nazwę: "Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej".

Barbara Radziszewska – specjalnie dla Strefy Piosenki.
 
Od redakcji:
Koncert odbył się 20 listopada 2010 w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Centrum Kultury "Łowicka" Warszawie.
 
 
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
9
12
18
22
23
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Schronisko Turystyczne PTTK Harcówka - Wałbrzych, Park Sobieskiego 1
Keja Pub - Łódź, ul. Kopernika 46
Nowohuckie Centrum Kultury - Kraków, al. Jana Pawła II 232
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL