Pałacowy przegląd piwnicznych piosenek w Mińsku Mazowieckim

czwartek, 24 listopad 2011
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Barbara Radziszewska:

Najbardziej oczywiste wydaje się, że po twórczość artystów Piwnicy pod Baranami udać należałoby się do Krakowa. Okazuje się, że nie tylko. Można i do... Mińska Mazowieckiego, gdzie od trzech lat organizowany jest Przegląd Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego.
Podczas jego trzeciej edycji Mińsk przywitał nas złotą polską jesienią w miejskim parku krajobrazowym otaczającym Dom Kultury. W ciepłych promieniach słońca po stawie pływały kaczki, a parkowe alejki zaściełał dywan z kolorowych liści. To na wstępie, jeszcze przed przestąpieniem progu Pałacu Dernałowiczów, w którym mieści się Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim. Słowo "pałac" brzmi wyniośle i w pełni oddaje charakter tego miejsca: szerokie schody, długie korytarze, wysokie pomieszczenia. Pomimo tego, iż XVI-wieczny budynek wpisany został do rejestru zabytków organizatorom udało się stworzyć salę koncertową wyposażoną w bardzo dobre oświetlenie i dość dobre nagłośnienie. Skrzypią natomiast drewniane drzwi, podłogi i krzesła... tak bywa w pałacu.
 
 
Tegoroczna edycja Przeglądu poświęcona została twórczości Wiesława Dymnego, czego wyrazem była znakomita i bardzo ciekawa wystawa prac współtwórcy Piwnicy pod Baranami oraz Gala trzeciego dnia Przeglądu (5 listopada 2011r.), której częścią był koncert artystów Piwnicy pod Baranami pt. "Na naszej wyspie... Wiesław Dymny".
 
4 listopada 2011r. na tle konkursowej sceny Patron – Piotr Skrzynecki na starannie przygotowanym logotypie Przeglądu, a na scenie 12 podmiotów, które zgodnie z regulaminem z twórczością artystów piwnicznych postanowiło się zmierzyć, śpiewając podczas występu jedną piosenkę piwniczną, drugą - dowolną. Poziom konkursowiczów niespodziewanie dobry jak na Przegląd, który odbywa się w festiwalowym kalendarzu po raz trzeci. Marta Ledwoń swoim profesjonalnym występem, na który złożyły się utwory: "Pocałunek" (sł. Wiesław Dymny, muz. Zbigniew Preisner) oraz "Myszka Miki" (sł. Jaromir Nohavica, muz. Karel Plihal) pozostawiła innych uczestników daleko za sobą. Pozostałe prezentacje były na bardzo podobnym poziomie. Z piwnicznego repertuaru wybrane zostały m.in. piosenki: "Dotąd doszliśmy" (sł. Ewa Lipska, muz. Grzegorz Turnau) w wykonaniu duetu "Lepsze jutro", "Zanim" (sł. i muz. Grzegorz Turnau) zaśpiewana przez zespół "Pudełko zapałek", "Pocałunki" (sł. Maria Jasnorzewska-Pawlikowska, muz. Zygmunt Konieczny), po które sięgnęła Alicja Bąk. Iza Niedziółka zaśpiewała utwór, którego od Piwnicy oderwać nie można - "Piotr" (sł. i muz. Zbigniew Praisner). W swoich prezentacjach Agata Struzik oraz Agnieszka Świgut wykorzystały skrzypce, na których grało również wielu artystów piwnicznych. Gdy wybrzmiały wszystkie słowa i dźwięki jury w składzie: Teresa Drozda, Jan Poprawa, Leszek Wójtowicz, Rafał Jędrzejczyk i Robert Zapora udało się na narady, których wynikiem był następujący werdykt:
Wyróżnienia: Alicja Bąk, Agata Struzik.
Nagrody: I – Marta Ledwoń, II – Agnieszka Świgut, III – Agata Grześkiewicz i III – "Lepsze jutro" – duet, który tworzą: Łukasz Nalazek oraz Bartłomiej Królak.

Bardzo dobrze zaśpiewała również Magdalena Pamuła i poza werdyktem znalazła się wyłącznie z nieporozumienia na linii wykonawca – regulamin – organizator. Żadna z zaśpiewanych przez nią piosenek nie pochodziła z repertuaru Piwnicy. Przed przesłuchaniami Magda zmieniła swoje piosenki ze zgłoszenia konkursowego, a organizator zaakceptował tę zmianę... nieznajomością regulaminu wykazały się zatem dwie strony. Zabrakło też prowadzącego, którego zadaniem powinno być nie tylko odczytanie z kartki kolejnych osób pojawiających się na scenie i tytułów śpiewanych przez nich piosenek, ale również opowieść o uczestnikach, a przede wszystkim o piosenkach z repertuaru Piwnicy pod Baranami. Być może wtedy więcej Mińszczan pojawiłoby się na widowni podczas konkursu, aby posłuchać o Piwnicy pod Baranami przez historię piosenek, po które sięgają młodzi wykonawcy. Piwniczne piosenki były i są tworzone przez różnych ludzi w różnych okresach istnienia tego historycznego miejsca, a skład Artystów Piwnicy zmienia się co jakiś czas. W moim odczuciu potrzeba dużego przygotowania merytorycznego po stronie organizatora, aby prosić młodzież o śpiewanie piosenek Piwnicy, która jest żywym i rozwijającym się wciąż organizmem opartym o historię Piotra Skrzyneckiego, a wracając do Patrona Przeglądu...

... Piotr Skrzynecki otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Mińska Mazowieckiego w 1992 roku. Co łączyło go z tym miastem? W Mińsku Mazowieckim stacjonował 7. Pułk Ułanów Lubelskich im. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego, w którym podpułkownikiem był ojciec Piotra Skrzyneckiego – Marian. Koszary wojskowe zlokalizowano na terenie dzisiejszego parku miejskiego otaczającego Miejski Dom Kultury i właśnie w Mińsku Piotr Skrzynecki spędził 9 lat swojego przedwojennego dzieciństwa. Bracia Skrzyneccy odwiedzali ojca w koszarach, jak wspominał w książce Joanny Olczak-Ronikier pt. "Piotr" brat Piotra Skrzyneckiego – Józef, byli "dziećmi pułku". Czy kilkuletni Piotr Skrzynecki bawił się na terenie dzisiejszego Miejskiego Domu Kultury lub w jego okolicach... to wyobrażenie dołączyć możemy do wielu opowieści dotyczących założyciela Piwnicy pod Baranami.
Natomiast Przegląd Jego imienia, dołączamy do imprez starannie przygotowanych technicznie i promocyjnie, na których z wielką przyjemnością bywać będziemy. I czekając na niższy merytoryczny ukłon organizatora w stronę Piwnicy pod Baranami, polecamy to miejsce i jego atmosferę na krótki jesienny wyjazd z wielkiego miasta.
 
Barbara Radziszewska - specjalnie dla "Strefy Piosenki".
 
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL