40. BAZUNA z deszczem nagród

wtorek, 26 czerwiec 2012

Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Beata Bonik:

Kiedy w piątek dojeżdżaliśmy do Przywidza, szare niebo groziło ponuro: "Będzie padać!". Wycieraczki zgarniały pierwsze krople, wydawało się, że z kurtkami przeciwdeszczowymi nie rozstaniemy się do niedzieli. Aura okazała się jednak litościwa. Co więcej, w sobotę zrobiło się nagle słonecznie i ciepło, można było do woli wygrzewać się, słuchać, śpiewać... A jednak ulało! Ulało niespodziewanie i szczodrze. Dobrze, że dopiero wtedy, gdy trwał już wieczorny koncert jubileuszowy. Dobrze, że tym razem zdarzyło się Bazunie koncertować pod dachem.
Dlaczego tyle piszę o kaprysach pogody? Bo nieraz zawirowania atmosferyczne psuły szyki organizatorom i uczestnikom imprez plenerowych, i żal byłoby, gdyby podobny los spotkał i tę, wyjątkową, jubileuszową czterdziestą Bazunę. Na szczęście udało się. A jeśli wspominając ją mówić będziemy o deszczu, to – mam wrażenie – głównie o deszczu nagród, którymi sypnęło w tym roku wyjątkowo obficie.
Jury Bazuny zawsze umiało hojnie nagrodzić uczestników, dostrzegając różne przejawy inwencji artystycznej. Słuchając jednak tegorocznej rywalizacji można było się obawiać, czy tym razem nie okaże się za skąpe. Chwilami traciło się orientację – czy to jeszcze część konkursowa, czy może już występy gości? Od radosnej refleksji nad wysokim poziomem tegorocznego jubileuszowego Przeglądu jury rozpoczęło werdykt, według którego tradycyjna "złota dwudziestka" najlepszych piosenek zaprezentowanych w konkursie to tym razem aż dwadzieścia trzy utwory.
A to zaledwie część nagród i wyróżnień!

 

Zainteresowanych szczegółami odsyłam na stronę Bazuny. Ja pozwolę sobie wymienić tylko niektórych laureatów, oczywiście z podejściem bardzo subiektywnym i emocjonalnym. Uzurpuję sobie do tego prawo na mocy kilkugodzinnego cierpliwego a uważnego przysłuchiwania się kolejnym uczestnikom konkursu.

Tytuł najlepszego wykonawcy konkursowego zdobył Apolinary POlek, Nagrodę  Specjalną im. Jacka i Janka Stefańskich Mateusz Rulski–Bożek i Piotr Płaza. Znamienne to zestawienie, gdyż wszyscy trzej – jak się wydaje – zmierzają ku wcieleniu w życie ideału barda. Bard – wiadomo: posępne spojrzenie, smętny ton, gitara i rozwleczony sweter. Łatwo jest ironizować. O wiele trudnej zapanować nad widownią i zmusić ją do wyciszenia, do zasłuchania, wbrew powszechnej pogoni za barwnością i pomysłowością. Trzej nagrodzeni potrafią obronić się przed ironią, co odnotowuję ze szczególną satysfakcją jako miłośniczka mądrych tekstów i odważnego stawiania czoła modom.
O odwadze można też mówić w  przypadku duetu: Katarzyna Brzozowska i Paweł Leszoski. Ich wykonanie piosenki "Cień drogą wędrował" zostało uznane za Najlepszą Interpretację Przeglądu. Piosenka Wojtka Belona ma swoje znakomite wykonanie. Mierzyć się w WGB – to jest wyzwanie! Na ogół alergicznie reaguję na takie pomysły, tym razem jednak rozumiem decyzję jury. Interpretacja oryginalna, przemyślana, zapadająca w pamięć, z pewnością zasłużyła na wyróżnienie.

Rajdową Piosenką Roku 2012 został utwór "Wiosna" Harcerskiej Grupy GMW. Przyznaję, ze z tą nagrodą mam zawsze pewne kłopoty. Czy wędrowna tematyka, prostota słów i melodii oraz łatwość "wpadania w ucho" zapewni piosence niezależny byt poza sceną? Cóż – to się zapewne okaże.
Dominika Barabas jako Dominika Barabas udziału w konkursie nie brała, przywiozła jednak grupę swoich podopiecznych, zespół FORMOZA. Aranżacja sceniczna wybranych piosenek ("Wokół sami lunatycy" Ryszarda Riedla i "Kolka jelitowa" Piotra Bukartyka) odbiegała z pewnością od bazunowych standardów, ale było to świetne widowisko, interesujące także ze względu na oryginalność interpretacji muzycznej. Jury wyróżniło zespół "za końcowy aktorski akcent i harmonię głosową", a Dominika Barabas zdobyła  Nagrodę Waldka i Lucyny Mieczkowskich Wiatr i Sól w postaci rejsu na żaglowcu "Zawisza Czarny".
Zespołu Nie Po Drodze trudno było nie zapamiętać - zwracał uwagę nie tylko wizerunkiem scenicznym, ale także żywiołowością muzyki i folkowym klimatem. Wyróżniony został nagrodą specjalną w postaci zaproszenia na Beskidzkie Listobranie - II Spotkanie z Piosenką Turystyczną i Poezją Śpiewaną w Wiśle.
Nagroda Publiczności, wyjątkowa wśród nagród, przypadła zespołowi Ciąg Dalszy Nastąpił – to gdyńska formacja, której muzycy od lat związani są z Bazuną, nic wiec dziwnego, że mają tu swoją stałą i wierną publiczność.
Poza wymienionymi wręczono jeszcze ponad dziesięć  innych wyróżnień. Pewnie warto byłoby o każdym z nich coś powiedzieć, ale kto miałby tyle cierpliwości, by doczytać ten tekst do końca? A w ulewie nagród są takie, o których nie wspomnieć po prostu nie można.

Bazuna – zawsze, nawet w roku jubileuszowym - to przede wszystkim konkurs piosenki. Choć tym razem ta część została przesunięta na piątek i nieco przyćmiona przez sobotnie koncerty jubileuszowe, to nagrodzeni i wyróżnieni przez jury są niewątpliwie głównymi bohaterami tegorocznej Bazuny.
Ale że i jubileusz to rzecz nadzwyczajna, pojawiły się przy tej okazji i nadzwyczajne wyróżnienia. Najważniejszym jest z pewnością tytuł Rajdowej Piosenki 40 – lecia Bazuny. Przypadł on – z woli biorącej udział w głosowaniu publiczności – piosence Wojtka Belona "Majster Bieda". Nagrodę wręczono uroczyście w czasie wieczornego koncertu członkom zespołu Wolna Grupa Bukowina. Drugie miejsce w plebiscycie zdobyła laureatka Bazuny z roku 1971, piosenka "Lato z ptakami odchodzi".

W czasie koncertu jubileuszowego wręczono też inną, bardzo ważną nagrodę  - tytułem Osobowości Czterdziestolecia Bazuny uhonorowany został Adam Drąg, poeta i pieśniarz, którego piosenki przez wiele lat rozbrzmiewały, a kto wie, może i dziś rozbrzmiewają, na turystycznych szlakach. A że z zaszczytnym tytułem łączy się nagroda - szesnaście godzin nagrań w Studio Tercja - kto wie, czy do tamtych legendarnych już utworów nie dołączą wkrótce nowe?

W deszczu bazunowych nagród należałoby wymienić też jeszcze jedną, przyznaną przez Kapitułę Zespołu Bez Jacka.  Tytuł Rycerza Kultury przyznany został świętującemu swój jubileusz dwudziestopięciolecia zespołowi Słodki Całus od Buby, bez którego chyba trudno byłoby sobie wyobrazić dziś Bazunę.
Tyle o nagrodach i laureatach 40. Bazuny 2012.

Szczegółów szukajcie na http://www.bazuna.art.pl.
Relacja  z przebiegu jubileuszowej fiesty w następnym artykule.

Beata Bonik - specjalnie dla Strefy Piosenki.

40. OTPPS BAZUNA odbyła się w Przywidzu między 22 a 24 czerwca 2012 roku.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
8
9
11
16
23
24

Nadchodzące wydarzenia

konkurs.czplfestival@gmail.com
Amfiteatr im. M. Jacksona - Warszawa, ul. Raginisa 1 (Park Górczewska)
Park Zdrojowy - Kudowa-Zdrój
Park Zdrojowy - Kudowa-Zdrój
Park Zdrojowy - Kudowa-Zdrój

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL