Filmowy Satanowski w Olsztynie

piątek, 20 lipiec 2012
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Tony Bluesmanniak:

Na Spotkania Zamkowe chadzam rzadko, z powodów osobistych - nad tekst przedkładam muzykę, a ta, podczas koncertów "Śpiewajmy Poezję", pełni najczęściej rolę pomocniczą dla poezji. Dlatego, gdy dowiedziałem się o koncercie z teatralną i filmową muzyką Jerzego Satanowskiego, i to w Filharmonii, nie wahałem się ani chwili. Znane w świecie muzyki nazwiska (Hanna Banaszak, Henryk Miśkiewicz) dodatkowo nęciły, a prowadzenie koncertu przez Andrzeja Poniedzielskiego zapowiadało, że nudno nie będzie. To miał być dla mnie jakby zastępczy "Wieczór Prawie Poniedzielski"...
 
I tak było. Atmosfera podniosła, jak na jubileusz przystało, ale i dość swobodna, za sprawą poczucia humoru nie tylko Jerzego Satanowskiego i Andrzeja Poniedzielskiego, ale też oficjeli dziękujących jubilatowi za tyle lat dokładania do pieca kultury wyższej. Publiczność bardziej filharmoniczna niż zamkowa, reagowała oklaskami raczej dostojnie, z rzadka tylko dając oznaki euforii.
A muzyka? Muzyka, z pogranicza poważnej i rozrywkowej, znakomicie zabrzmiała w pełnym wymiarze, w czym zasługa zarówno Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jak i akustyki sali nowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Po raz pierwszy usłyszałem w całości kompozycje (Dzień świra, Kobieta w kapeluszu, Ekstradycja, Boża Podszewka...), których tylko fragmenty były dostępne na kinowym bądź telewizyjnym ekranie i tutaj, bez obrazu, zabrzmiały zupełnie inaczej, wydały się bardziej dojrzałe i bardziej ujmujące.
Wszyscy soliści sprawili się poprawnie, ale prym wiedli Dorota Osińska (znakomite wokalizy) i Henryk Mickiewicz (mistrzowskie saksofony). Wielbiciele poezji mogli być nieco rozczarowani, gdyż w większości były to utwory "z niezbyt rozbuchanym tekstem", co mi oczywiście w ogóle nie przeszkadzało.
Koncert był zgrabnie poukładany, zmiany tempa, nastroju, pseudo-zapowiedzi (ale jak zwykle pełne poezji) prowadzącego - wszystko pasowało. Jedyne, co bym zmienił, to zrezygnował z ostatnich dwóch utworów instrumentalnych, gdy po prawie dwóch godzinach koncertu moja (i jak przypuszczam innych także) percepcja była już nieco osłabiona.

Takie wydarzenie polecam gorąco przede wszystkim fanom muzyki filmowej, choć jeśli nie byliście na koncercie w Olsztynie (ani nazajutrz w Elblągu) to być może, ten koncert jest już nie do powtórzenia... Jubileusze nie zdarzają się przecież codziennie.

Tony Bluesmanniak - specjalnie dla Strefy Piosenki.
 
Koncert "Wyjście z tła..." - Muzyka teatralna i filmowa Jerzego Satanowskiego - z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Jerzego Satanowskiego odbył się 8 lipca 2012r. w ramach 39. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Wykonawcy: Hanna Banaszak, Dorota Osińska, Jan Janga Tomaszewski, Henryk Miśkiewicz, Elbląska Orkiestra Kameralna, zespół Kameleon.
Prowadzenie: Andrzej Poniedzielski.
 
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
10
11
12
18
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3
Piwnica pod Baranami - Kraków, Rynek Główny 27
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL