Patronujemy: Festiwal Czytania w Szczecinie

czwartek, 24 wrzesień 2015

Między 2 a 5 października 2015 w Szczecinie po raz trzeci odbędzie się  Festiwal Czytania - wyjątkowe spotkanie z literaturą, w czasie którego słowo pisane ożyje i przemówi – nie jak zwykle, w ciszy i prywatności - lecz we wspólnie dzielonej przestrzeni wyobraźni.


Program festiwalu obejmuje czytanie fragmentów dzieł literackich przez cenionych artystów, którzy dzięki swojej interpretacji nadadzą im osobisty wymiar. Ponadto, publiczność będzie mogła spotkać się z autorami, uczestniczyć w wieczorach poetyckich, spektaklach i koncertach. Jak co roku, w programie znajdą się doskonałe teksty – zarówno klasyka, jak i literatura współczesna, w tym kryminał, reportaż i beletrystyka, autorów polskich i zagranicznych.
 
Nazwa tego kulturalnego wydarzenia została zmieniona z Festiwalu Książki Słuchanej na Festiwal Czytania aby odzwierciedlić rozwój jego koncepcji: by był świętem książki w każdej formie, drukowanej, czytanej czy elektronicznej.
Zapraszamy do odkrywania nowych światów i wewnętrznych pejzaży dzięki dobrej książce – bowiem tylko literatura uświadamia człowiekowi, że wyobraźnia nie ma granic. "Biada literaturze, która nie budzi namiętności", jak powiedział Tadeusz Boy-Żeleński, niech więc tegoroczny festiwal wzbudzi ich w nas wiele!

Festiwalowi Czytania towarzyszy szereg dodatkowych wydarzeń takich jak spektakle, koncerty czy warsztaty. Stanowią one doskonałe uzupełnienie książkowych spotkań.

Pełny program spotkań znaleźć można na stronie: http://festiwalczytania.pl

A na zaostrzenie apetytu wspomnimy tylko kilka specjalnych wydarzeń, które czekają w Szczecinie:

2.10.2015 - Spotkanie poezji i muzyki – wiersze Ewy Lipskiej w interpretacji uznanych aktorów i poruszająca muzyka Zbigniewa Preisnera. Po pięciu latach od wydania poprzedniego tomiku wybitna poetka proponuje nowy, poruszający wrażliwość i intelekt – Czytnik linii papilarnych. Na jego kanwie powstał koncert Weź w swoje ręce świat. W wydarzeniu udział biorą: Ewa Lipska, Zbigniew Preisner, Anna Polony, Wojciech Pszoniak, Jerzy Trela, Edyta Krzemień (śpiew) oraz Konrad Mastyło (fortepian), Michał Półtorak, Monika Chrzanowska, Janusz Chrzanowski, Adam Klocek (kwartet smyczkowy), chór PWST w Krakowie.

2.10.2015
- Koncert Czarno-białe ślady – występują Jacek Bończyk, Zbyszek Krzywański, Kuba Nowak. Po koncercie spotkanie z Anną Sztuczką i Krzysztofem Janiszewskim, autorami książki My lunatycy. Rzecz o Republice – spotkanie prowadzi Cezary Łazarewicz.

3.10.2015
- Piosenki niezrównanego tandemu Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora w nowej aranżacji muzycznej i w wykonaniu Joanny Trzepiecińskiej. Utwory utrzymane są w kabaretowym stylu, lecz nawiązują również do piosenki lirycznej. Aktorce na scenie towarzyszy znakomity pianista jazzowy Bogdan Hołownia.

Po recitalu zapraszamy na Gawędę o Jeremim Przyborze, którą poprowadzi Teresa Drozda – dziennikarka radiowa i znawczyni twórczości Jeremiego Przybory.

3.10.2015Muzyka wieczorem – wiersze Jarosława Iwaszkiewicza śpiewa Mirosław Czyżkiewicz. Melodie piosenek skomponowane zostały przez Adama Opatowicza – dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Szczecinie.

4.10.2015 – Recital Karoliny Czarneckiej. Jesienią 2014 roku ukazała się debiutancka płyta artystki pt. Córka. Jest to historia Tiny: "Przyjechała tu do Warszawy z małej mieściny. Przyjechała ze snami, ma pudełka z sekretami i walizkę z mitami. Poza tym niewiele, co niedziela msza w kościele. Przyjechała ze wschodu, z ciemnej strony narodu. Nie ma kasy, nie ma prawka, przeciętna laska. Nic ciekawego, szkic, przymiarka i wprawka, zajawka". Artystka podczas swojego koncertu zabiera widza w dziki świat zagubionej Tiny.

4.10.2015 - Tuwim liryczny...  i nie tylko... to niezwykłe spotkanie z twórczością Juliana Tuwima. Wiersze Mistrza zabrzmią w interpretacji dwóch wspaniałych aktorów: Piotra Machalicy i Piotra Borowskiego, z muzyką (m.in. kompozycje Zygmunta Koniecznego) w wykonaniu Agnieszki Garncewicz – na fortepianie. Zabiorą oni publiczność w pełen emocji świat poezji jednego z najwybitniejszych polskich twórców. Będzie nastrojowo i lirycznie, ale także bardzo przewrotnie, z dystansem i z humorem.

Do zobaczenia w Szczecinie!
 
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL