Patronujemy: Festiwal im. Jeremiego Przybory "Niebywalencja" 2015

poniedziałek, 07 grudzień 2015

Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA zaprasza do Krakowa, gdzie między 18 a 19 grudnia 2015 odbędzie się Festiwal im. Jeremiego Przybory "Niebywalencja".

Informacja prasowa:

Od ponad 30 lat Stowarzyszenie PAKA przygląda się kabaretowi, a Kabaret Starszych Panów i sam Jeremi Przybora bywali punktem odniesienia do twórczych poczynań ambitniejszych formacji współczesnych. Nie chodzi o to, że ktoś korzystał z jego tekstów, czy pomysłów twórczych, ale niejeden patrzył tęsknie w kierunku TEJ twórczości, uważając ją (i słusznie) za niedościgniony ideał i wzór. Często kończyło się na westchnieniu – "kiedyś to były kabarety"... Chcemy to zmienić. Pokazać tekstowe perełki, znakomite pomysły i humor najwyższej próby. Nie złośliwy, nikogo nie atakujący, tolerancyjny i pogodny. Przeciwstawiający rzeczom złym – dobre. Pokazującym urodę naszego świata w najdrobniejszych przedmiotach.

Promujemy twórczość kabaretową – taka jest nasza misja i chcemy promować tę najlepszą, nie tylko najnowszą. Zresztą zetknięcie tekstów Przybory ze współczesnymi, może tym ostatnim wyjść tylko na dobre. Dlatego powołaliśmy do życia ten Festiwal, a nie z tego powodu, że w 2015 roku mija 100. rocznica urodzin Mistrza. Chociaż bez wątpienia ten ważny jubileusz był iskrą zapalną naszych działań.

Czym jest Niebywalencja? Jej nazwa pochodzi z musicalu "Piotruś Pan", którego libretto napisał Jeremi Przybora, a oznacza miejsce wyjątkowe. Dla nas jest symbolem całej twórczości Pana Jeremiego. To wyspa wyjątkowości na morzu bylejakości, świat wzruszeń, komizmu i inteligencji w wyjątkowy sposób połączonych. Chcemy, aby te wartości nadal były w cenie - dlatego tak nazwaliśmy nasz Festiwal. Chcemy wrócić do historii polskiej satyry, a pokazując młodym i przypominając starszym, najlepsze jej wzorce, stworzyć nową jakość w kulturze współczesnej.

Ważną częścią Festiwalu jest konkurs na interpretację utworów Pana Jeremiego lub na stworzenie własnego programu inspirowanego Przyborą. Postanowiliśmy promować utwory na wysokim poziomie, ambitne i inteligentne, błyskotliwe i zawierające mądry żart – skierowane do wymagającej publiczności. Prezentacje konkursowe oceni jury w składzie: Teresa Drozda, Magda Umer, Artur Andrus i Krzysztof Jaślar.

Przygotowaliśmy także dwa koncerty:

18 grudnia - "Herbatka z Przyborą" to niezwykły spektakl, w którym twórczość pana Jeremiego potraktowana zostanie w niestandardowy sposób. Laureat 31. PAKI - męska grupa taneczna Fair Play Crew postanowiła zatańczyć do jego piosenek, a Karol Kopiec zaprezentuje stand up w stylu Przybory. Wysłuchamy również radiowej audycji o Przyborze jakiego nie znamy, przygotowanej przez Teresę Drozdę, dziennikarkę Polskiego Radia, wielbicielkę i znawczynię twórczości pana Jeremiego. Na scenę zaprosimy też laureatów tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Jeremiego Przybory "Stacja Kutno". Planujemy herbaciany poczęstunek i wspólne odśpiewanie kilku piosenek.

19 grudnia – Koncert galowy "Klinek na splinek", w którym udział wezmą laureaci Konkursu, a gwiazdami wieczoru będą Magda Umer i Chór Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Andrzeja Borzyma. Wszystko to okrasi swoja niebanalną osobowością prowadzący – Artur Andrus. Wieczór wyreżyseruje znakomity reżyser telewizyjny i teatralny Krzysztof Jaślar. Będzie to wyjątkowy koncert w wyjątkowym czasie. Chcemy w pogoni za zakupami, w ferworze świątecznych przygotowań – a jednocześnie odpowiednio wcześniej – zaproponować Państwu faktyczny klinek na splinek, zanim ów splinek, czyli apatia i chandra dopadnie nas przedświątecznie. To taki prezent dla własnej duszy, który możecie podarować sobie i swoim bliskim.

Podczas koncertów i przesłuchań konkursowych chcemy zbudować w Rotundzie klimat niezwykły, nastrojowy, a przy tym żartobliwy i radosny. Taki w jakim czułby się dobrze Jeremi Przybora.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Opera i Filharmonia Podlaska - Białystok, ul. Odeska 1
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL