Patronujemy: 3. Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki Słów"

wtorek, 07 czerwiec 2016

Ostatni weekend czerwca spędzamy w Lublinie. Po raz trzeci odbędą się tam Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki Słów" – impreza łącząca ze sobą wiele form (koncerty, recitale, spektakle muzyczne), dla których punktem wyjścia jest słowo. Wsparte muzyką. Inicjatywa powstała w ramach projektu Lubelski Salon Artystyczny działającego w przepięknym Centrum Kultury w Lublinie, które mieści się w starym klasztorze. Wszystkiego dobrze się tam słucha. Rzućcie okiem na program – może coś Was zainteresuje:

23 czerwca (czwartek)

godz. 16.00 - Dorota Julianna Mościbrodzka - Otwarcie wystawy: Życie w Zenicie. Od słowa do słowa. Spotkanie z autorką prowadzi Grażyna Lutosławska
Wystawa jest fotograficznym zapisem podróży zarejestrowanych aparatem Zenit 12XP. Dla autorki podstawowym tworzywem od lat pozostaje słowo i to właśnie ono niezmiennie stanowi dla niej punkt wyjścia do fotograficznej opowieści. Od słowa zaczyna się każda zatrzymana w kadrze historia, obraz jest przekładany na pierwsze strofy opowiadania, zaś każdy z kadrów, z których składa się wystawa, jest początkiem osobnej historii. Ulice Londynu, Strasburga i rodzinnego Lublina są pretekstem do podjęcia rozmowy z odbiorcą, jak również do opowiedzenia o sobie – wszak fotografia jest zapisem nie tylko świata zewnętrznego, ale i spojrzeniem na osobę autora, co związane jest z głęboką potrzebą przeniknięcia się dwóch materii – słowa i obrazu. Stąd pomysł, aby wystawa była połączeniem zdjęć i tekstów poetyckich.

godz. 18.00 – Magda Umer - "Recital"
Recital powstał na 64. urodziny artystki. Składają się na niego nie tylko utwory z dwóch ostatnich płyt - "Noce i sny" oraz "Wciąż się na coś czeka", ale też znane, lubiane i zawsze oczekiwane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat, właściwie już wizytówki i samej artystki, a także gatunku piosenki literackiej.

godz. 20.00 - Ewa Konstancja Bułhak - "Niestety to nie ty" (premiera)
Recital "Niestety to nie ty" jest ukłonem artystki w stronę niezwykłych kobiet – pieśniarek, aktorek śpiewających, takich jak: Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Danuta Rinn, Wiesława Orlewicz, Ludmiła Jakubczak, Wioletta Villas, Wanda Warska. To artystki, które tworzyły niesamowicie barwne postaci, pełne uroku, ciepła, wdzięku i inteligencji – zmysłowe i eleganckie. Ewa Konstancja Bułhak stworzy jeden spójny obraz tych wszystkich niezwykłych kobiet, odnajdzie wspólny mianownik, by choć na chwilę nosić ich emocje, skupić w jednym ciele: nienawidzić, kochać, tęsknić, szukać i nie znaleźć. Artystka swoim – premierowo wykonywanym podczas festiwalu – recitalem powróci do tego, co było, zatrzyma chwilę, odnajdzie w słowach ślad, przywoła tamtą wrażliwość.

godz. 21.15 - Isle of love - "Tam gdzie cyprysy"
Isle of love to zespół założony przez Adama Słomińskiego oraz Tomasza "Ragaboya" Osieckiego. Zespół powstał w Warszawie we wrześniu 2014 roku. W marcu 2015 roku dołączył do nich gitarzysta zespołu Hey - Marcin Żabiełowicz.

 

24 czerwca (piątek)

godz. 16.00 - Teresa Drozda - Podwieczorek przy mikrofonie - 80. rocznica audycji
W  tym roku przypada 80. rocznica audycji "Podwieczorek przy mikrofonie" - audycji, której początki sięgają 1936 roku. Pierwsza powojenna transmisja miała miejsce w 1945 roku, a w latach 1958 – 1989 program był regularnie nadawany w Programie I Polskiego Radia. Wiele elementów było stałych, w świadomości słuchaczy pozostały postaci wykreowane przez Hankę Bielicką (Dziunia Pietrusińska), Jerzego Ofierskiego (sołtys Kierdziołek), Kazimierza Brusikiewicza (Malinowski) czy Renę Rolską (Rolska do tablicy). Ale niewiele osób pamięta, że "Podwieczorek" to także debiuty Maryli Rodowicz czy Anny German, spotkania z poetami, premiery piosenek Ireny Santor czy Jerzego Połomskiego, wywiady (na przykład z odtwórcami głównych ról w ekranizacji „W pustyni i w puszczy’), parodie i wiele innych, czasem zaskakujących, elementów.

godz. 18.00 - "Godzina Wrońca" na podstawie fragmentów powieści Jacka Dukaja Wroniec
Muzyczny spektakl studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. (Międzywydziałowe Koło Naukowe). W oparciu o fragmenty powieści "Wroniec" młodzi wykonawcy budują opowieść o stanie wojennym w Polsce w latach 1980-1983. Jest to opowieść dwutorowa: z jednej strony tworzą ją teksty Jacka Dukaja i muzyka Mateusza Pospieszalskiego, z drugiej - cykl obrazów - plastycznych animacji zaprojektowanych przez samych  studentów.

godz. 19.00 - Łukasz Jędrys - "LOL"
Recital "LOL" jest tekstowo-muzycznym komentarzem współczesności, początku nowego wieku. Nie chodzi tu jednak o politykę czy socjologię, piosenki mówią o tym, co jako ludzie nosimy obecnie w sobie i na barkach. Jak żyjemy, jak myślimy, jak kochamy. Mówią o postawach, o marzeniach, zmianach i nadziei. O próbie odnalezienia się tu i teraz. Wszystko to na podstawie doświadczeń w ciekawych aranżacjach.

godz. 20.30 - Paweł Ruszkowski - "Ars poetica"
Młody wykonawca ma na swoim koncie kilkadziesiąt kompozycji do wierszy polskich poetów. Wybrane utwory z lat 2010-2013 do słów Leopolda Staffa, Adama Zagajewskiego, Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury i Agnieszki Osieckiej znalazły się na jegodebiutanckiej solowej płycie zatytułowanej "Ars Poetica".


godz. 21.30 - Chłopcy kontra Basia - "O"
Zespół Chłopcy kontra Basia wykonuje muzykę autorską z pogranicza jazzu i folku, powstałą z inspiracji polską twórczością tradycyjną. Teksty Basi Derlak nawiązują do dawnych bajań, legend czy przyśpiewek, muzyka zaś do oberkowego frazowania czy melodyjności dawnych pieśni nabożnych. Grupa lubuje się w snuciu opowieści na bazie ludowych motywów, stylizowaniu i ubieraniu swoich kompozycji we współczesne brzmienie, którego serce stanowi tytułowy kontrabas. W 2013 r. światło dzienne ujrzał ich debiut fonograficzny – płyta "Oj tak!", w 2015 - "O".

 

25 czerwca (sobota)

godz. 15.00 - Teresa Drozda - Agnieszka Osiecka – 80. rocznica urodzin
Druga podczas festiwalu gawęda dziennikarki Polskiego Radia, będzie poświęcona Agnieszce Osieckiej – poetce, pisarce i reżyserce radiowo-telewizyjnej, której 80. rocznica urodzin przypada w październiku tego roku. Agnieszka Osiecka – w Polskim Radiu zadebiutowała w 1962 roku piosenką "Mój pierwszy bal" do muzyki Franciszki Leszczyńskiej i w nagraniu Kaliny Jędrusik. Wcześniej jej teksty wykorzystywano w radiowym Teatrzyku Małych Form „Zwierciadło” redagowanym przez Jarosława Abramowa-Newerlego. Uznana za czołową przedstawicielkę nowej generacji twórców piosenek otrzymała propozycję prowadzenia w Polskim Radiu zespołu pod nazwą Radiowe Studio Piosenki. Tu poznała wielu muzyków i kompozytorów. W ciągu 7 lat działalności zespół nagrał i przedstawił w programach Polskiego Radia ponad 500 piosenek, wprowadzając na profesjonalne estrady późniejsze gwiazdy: Ewę Demarczyk, Marylę Rodowicz, Łucję Prus, Wojciecha Młynarskiego, zespoły Skaldowie i Alibabki, Marka Grechutę, Tadeusza Woźniaka, Kazimierza Grześkowiaka i wiele innych znanych postaci estrady i sceny. Teksty cyklicznych audycji pisała Agnieszka Osiecka (pod koniec działalności Studia - Wojciech Młynarski), czytał aktor Edmund Fetting.

godz. 17.00 - Ewa Błaszczyk - "Pozwól mi spróbować jeszcze raz"
Podczas recitalu Pozwól mi spróbować jeszcze raz usłyszymy kompozycje znane z repertuarów Marleny Dietrich, Ryszarda Riedla, Jacka Kleyffa, czy Stanisława Soyki. Wszystko to, pomimo różnorodności, tworzy spójną całość, każda piosenka jest tu po coś, każdy tekst opowiada historię, która znajduje odpowiedź w kolejnych tekstach. Ewa Błaszczyk opowiada o sprawach z pozoru intymnych, ale jednak uniwersalnych i zrozumiałych dla każdego.

godz. 19.00 - Wieczór Herbertowski Ewy Dałkowskiej
W programie wieczoru znajdą się nie tylko utwory Zbigniewa Herberta takie jak: Matka, Mama, Głos Wewnętrzny, Modlitwa, Sprawozdanie z Raju, Ornamentatorzy, Domy Przedmieścia, czy Przepaść Pana Cogito, ale także wiersze innych twórców, m.in. Stanisława Balińskiego, Tadeusza Gajcego, Mariana Hemara, czy Romana Kołakowskiego. Myślą przewodnią wyboru wierszy było odejście od zestawu utworów Herberta powszechnie wykonywanych dziś na akademiach, a pokazanie w wierszach rzadziej wykonywanych  bezkompromisowej i zbuntowanej przeciw wszelkim szablonom osobowości poety.

godz. 20.00 - Gabriela Kundziewicz - "Ten taniec"
Gabriela Kundziewicz to najmłodsza uczestniczka festiwalu, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej Drugiego Stopnia w Białymstoku, od  dzieciństwa związana z muzyką, śpiewa – bo jak sama mówi – pozwala jej to odkrywać samą siebie. Nieustannie poszukuje nowego brzmienia, niepowtarzalnego dźwięku. Naukę gry na gitarze rozpoczęła w wieku dziesięciu lat i kontynuuje ją do dzisiaj. Pierwszy utwór skomponowała mając 12 lat i dopiero po kilku latach powróciła do komponowania z rosnącą świadomością tego, co chce przekazać muzyką. Piosenką literacką zajęła się od niedawna, ale już osiągnęła w tej dziedzinie wiele sukcesów.

godz. 21.00 - COALS - "Homework Songs"
Zespół Coals to artyści, którzy w swojej muzyce przemycają skandynawskie inspiracje. Ich brzmienie łączy to, co najbardziej interesujące w muzyce z północy Europy – delikatne melodie oraz spowitą mgłą tajemnicy eteryczność. Hipnotyzujący, wybrzmiewający jakby z oddali głos Katarzyny Kowalczyk wzbudza ciekawość każdego kto spotyka się z muzyką śląskiego duetu. Zaś istota brzmienia Coals to zasługa Łukasza Rozmysłowskiego, którego talent kompozytorski łączy w sobie folkowe fascynacje z brzmieniem pianina i gitary.

 

26 czerwca (niedziela)

godz. 15.00 - Piotr Szczepanik - Spotkanie bliskiego stopnia. Rozmowa i piosenki
Piotr Szczepanik debiutował w 1963 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Serca publiczności podbił wykonując liryczne i nastrojowe piosenki takie jak "Kochać", "Żółte kalendarze", czy "Goniąc kormorany".

godz. 18.00 - Matt Elliott - "The Calm Before"
Album "The Calm Before", który w warstwie tekstowej odnosi się do dzieciństwa artysty w kontekście religii, a gdzie indziej do takich uczuć jak frustracja czy odrzucenie. Na krążku znalazło się sześć nagrań – część z nich usłyszymy podczas lubelskiego koncertu, w którym dominować będzie głęboki głos Matta i subtelna gitara akustyczna. Artysta zabierze słuchaczy w muzyczną podróż do bliżej nieokreślonych miejsc – warto podążyć za jego głosem.

godz. 19.30 - "Europejczycy" - spektakl muzyczny
Muzyczny spektakl, na który składają się słynne "nieśmiertelne" piosenki i poetyckie songi wielkich europejskich twórców: Jacques'a Brela, Josefa Kosmy, Jacques'a Preverta, Charles'a Aznavoura, Kurta Weila, Georges’a Moustaki i Jaromira Nohavicy. Oryginalnie i efektownie zaaranżowane, prezentowane po mistrzowsku z wykorzystaniem aktorskiego i wokalnego kunsztu ich wykonawców.
Występują: Magdalena Kumorek, Maja Kleszcz, Beata Banasik, Monika Węgiel, Michał Staszczak, Tomasz Steńczyk, Piotr Tłustochowicz, Kuba Blokesz, Mariusz Kiljan, Paweł Królikowski

godz. 21.00 – Nic Wielkiego - "Syjamskie bliźnięta"
Nic Wielkiego w autorskim alternatywno- poetycko- folkowo- jazzowym projekcie.
Zespół porusza się pewnie po różnorodnych nurtach muzycznych – od folku przez poezję śpiewaną, do reggae i jazzu. W ciekawy sposób wykorzystuje możliwości instrumentów tradycyjnych i bardziej egzotycznych takich, jak kalimba. Dzięki temu tworzy specyficzny klimat muzyczny. Andrzej Poniedzielski powiedział o nich, że są "inni". Grają ciepło, interesująco, z charyzmą. Sami piszą teksty i komponują do nich muzykę. Na scenie funkcjonują już od 2000 roku. Po licznych przerwach i zmianach składu znowu można ich usłyszeć i odczuć ich niesamowitą energię.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
10
11
12
18
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3
Piwnica pod Baranami - Kraków, Rynek Główny 27
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL