Patronujemy: 4. Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki Słów"

wtorek, 16 maj 2017

Już po raz czwarty w ramach projektu Lubelski Salon Artystyczny działającego w przepięknym Centrum Kultury w Lublinie odbędą się Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki Słów". Jako patron medialny wydarzenia uczestniczyć będziemy w tym wydarzeniu już po raz drugi i nie możemy się doczekać drugiego weekendu czerwca! Program zapowiada się jak zwykle niezwykle przebogato i zapewniamy, że każdy, kto ceni słowo wsparte dobrą muzyką, znajdzie w nim coś dla siebie:

8 czerwca (czwartek)

godz. 16.00 - Teresa Drozda: Lubelskie początki wielkich karier
W 1944 r. w Lublinie zaczęło się odradzać życie kulturalne Polski. Tu zaczęto wydawać gazety, tu rozpoczęło nadawanie Polskie Radio, tu – po wojennej tułaczce – lądowali artyści. W bogato dopełnionej anegdotami z tamtego czasu gawędzie Teresa Drozda przywoła kilkoro znakomitych artystów, którzy swoje powojenne losy (choćby na chwilę) związali z Lublinem lub tu mieli szansę na rozpoczęcie kariery. A że byli wśród nich m.in. Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Józef Małgorzewski, pierwszy spiker Polskiego Radia po wojnie, czy Stefania Grodzieńska, można się spodziewać fascynującego spotkania i dawki ciekawych i mało znanych faktów.

godz. 19.00 - Jesus Christ Superstar (Sala Operowa CSK, pl. Teatralny 1)
„Jesus Christ Superstar” to legendarny musical, który u progu lat 70. XX wieku stał się jednym z największych osiągnięć w historii światowego teatru muzycznego. Jego twórcy – Andrew Lloyd Webber i Tim Rice – zaproponowali nieco rewolucyjną wersję Ewangelii zinterpretowaną dla pokolenia Dzieci Kwiatów. Stworzyli niezwykłą rockową opowieść, w której postać Chrystusa została wystylizowana na pierwszego w dziejach idola. Powstały w 1971 r. legendarny „Jesus Christ Superstar” był pierwszą w historii teatru muzycznego rock operą, a jej fabuła opowiadała o ostatnim tygodniu życia Jezusa z Nazaretu. Niezwykła muzyka wykonywana przez zespół rockowy ze wsparciem sekcji dętej i syntezatorami Mooga zapewniły temu tytułowi światową sławę i ponadczasową świeżość. Twórcy Teatru Rampa porywają publiczność swoją energią oraz śmiałością i pomysłowością sceniczną, tworząc rockowe widowisko, które dotyka każdego i wprowadza w świat mocnych, bardzo osobistych wrażeń. Młodzi wykonawcy przedstawiają historię Jezusa w sposób niezwykle wciągający i poruszający, a przy tym nowoczesny i oryginalny, tworząc genialną całość.

godz. 21.00 - Chłopcy Kontra Basia: Legendy miejskie
Zespół Chłopcy kontra Basia wykonuje muzykę autorską z pogranicza jazzu i folku, powstałą z inspiracji polską twórczością tradycyjną. Rozsmakowani w kulturze ludowej, ubierają dawne motywy we współczesne kompozycje, nadając im aktualny wymiar i sens. Ubogacają swe dotychczasowe brzmienie w partie trąbek, ukulele, fortepianu. Dryfują pomiędzy archaicznie brzmiącymi melodiami a tanecznym groovem, eksperymentują z barwami, formą, emocjami. Pomimo minimalistycznego trzonu – śpiewu, kontrabasu i perkusji – starają się wciąż zachwycać i zaskakiwać – także samych siebie. Koncert będzie premierową prezentacją nowego materiału, powstałego na bazie legend miejskich.

godz. 22.00 - Anashim / Sekretny ogród – koncert pieśni żydowskich
Anashim (hebr. „ludzie”) to grupa ludzi muzyki i teatru, a przede wszystkim grupa przyjaciół. Zespół czerpie inspiracje z muzyki etnicznej, jazzu i sztuki scenicznej, a przez to zagłębia się w bogatą i różnorodną kulturę żydowską. „Sekretny ogród...” to muzyka odkrywająca niezwykłą różnorodność gatunku – od sefardyjskiej pieśni weselnej, przez yiddish swing, aż po  współczesne kompozycje do tekstów poetyckich. Szukając właściwego wyrazu, udaje się im stworzyć własny język muzyczny, dający przestrzeń dla spójnej, artystycznej wypowiedzi, czerpiącej z naszych doświadczeń i inspiracji. Zespół jest laureatem wyróżnienia w konkursie Radiowej Dwójki NOWA TRADYCJA 2014. W 2015 r. wydał premierowy album „Sekretny ogród", gościł na wielu scenach muzycznych i teatralnych. Wokalistką zespołu jest Marta Gzowska-Sawicka – aktorka, autorka tekstów piosenek i scenariuszy teatralnych.


9 czerwca (piątek)

godz. 16.00 - Piotr Wróblewski: Kazimierz Grześkowiak – odmieniec frasobliwy
Kazimierz Grześkowiak – odmieniec frasobliwy, to tytuł i jednocześnie hasło spotkania poświęconego postaci tyle kolorowej i znaczącej dla Lublina, co powoli zapominanej. Stąd pomysł przypomnienia jego sylwetki twórczej i osobowości, jak również samej twórczości. Posłużą temu zarówno osobiste wspomnienia, piosenki z jego repertuaru, jak i nagrania z archiwów radia oraz telewizji. Ponieważ Grześkowiak był znany nie tylko z dokonań artystycznych, lecz także zamiłowań kulinarnych, organizatorzy spotkania przygotowali także niespodziankę z tej dziedziny...

godz. 18.00 - Antonina Krzysztoń: Skarb
Antonina Krzysztoń zaprezentuje utwory ze swojej nowej płyty „Skarb”, będącej muzycznym podziękowaniem artystom, którzy byli dla niej wsparciem w trudnym okresie dorastania i uczyli ją śpiewać – choć może w dużej mierze nieświadomie. Swój recital Antonina Krzysztoń wzbogaci utworami z repertuaru Czesława Niemena, Jana Krzysztofa Kelusa, czy Bułata Okudżawy. Po koncercie odbędzie się spotkanie z artystką promujące nowy album.

godz. 20.00 - Piotr Machalica: Piaskownica
„Piaskownica" to zbiór tekstów Jana Wołka o trudnej świadomości życia, miłości i sentymentach, napisanych specjalnie dla artysty. Wszystko, co znajdujemy w tekstach, ma swój wyraz w brzmieniu za sprawą wybitnych kompozytorów: Jerzego Satanowskiego, Janusza Strobla, Janusza Grzywacza i Wojciecha Borkowskiego. To koncert, którym aktor udowadnia, że poezja śpiewana ma się wciąż bardzo dobrze. Usłyszymy w nim historie romantyczne, mrożące krew w żyłach, męskie, damskie i przygodne – zanurzymy się w piaskownicy życia.

godz. 21.00 - Nic Wielkiego: Nie miniemy...
Dwie siostry – jedno widzenie świata… Zespół porusza się pewnie po różnorodnych nurtach muzycznych – od folku przez poezję śpiewaną, do reggae i jazzu. W ciekawy sposób wykorzystuje możliwości instrumentów tradycyjnych i bardziej egzotycznych, które wyciąga ze swojej nieodłącznej walizki. Grają ciepło, interesująco, z charyzmą. Sami piszą teksty i komponują do nich muzykę. Na scenie funkcjonują już od 2000 roku. Po licznych przerwach i zmianach składu znowu można ich usłyszeć i odczuć ich niesamowitą energię. Są laureatami większości festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej. Wystąpią z nowym, autorskim, alternatywno-poetycko-folkowo-jazzowym projektem.

godz. 22.00 - Maja Koman
Maja Koman to znana z bezkompromisowości i oryginalności kompozytorka, wokalistka i artystka multimedialna, okrzyknięta przez fanów kobietą o stu twarzach. Artystycznie rozwijała się w różnych dziedzinach, tj.: taniec, fotografia, malarstwo, a nawet charakteryzacja, którą przez chwilę studiowała. Dzięki temu swobodnie łączy te dziedziny, a różnorodne umiejętności wykorzystuje do realizowania swoich pomysłów. Jej debiutancka płyta ukazała się w 2014 r. i została nominowana do Fryderyków 2015 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Na płycie usłyszeliśmy utwory polskie, francuskie i angielskie.


10 czerwca (sobota)

godz. 15.00 - Śpij, kochana (Teatr Dimmi)
Idealne określenie dla tego muzycznego spektaklu to słowo: opowieść. Opowieść, która może wzruszyć odbiorcę w każdym wieku. Starsi będą mieli okazję na refleksję, dzieci natomiast zobaczą na scenie magię i sposób, w jaki działa współczesny teatr lalek. Historia małej majowej muszki, która ma przed sobą tylko jeden dzień życia na ziemi, potrafi wzruszyć – przekonają się o tym dwaj przyjaciele, którym się wydaje, że jest im w życiu bardzo źle. Poznając tego sympatycznego owada, zostaną postawieni przed trudnym zadaniem – przeżycia wraz z nią całego życia w jeden dzień.

godz. 16.30 - Teresa Drozda: Polskie ślady w czeskiej piosence
Podczas gawędy „Polskie ślady w czeskiej piosence” dowiemy się m.in.: jak brzmią po czesku „Karuzela z madonnami”, „Małgośka” czy słynna kołysanka „Na Wojtusia”? Jak po polsku śpiewają Karel Kryl i Raduza? I jak to możliwe, że czeski zespół Tara Fuki od 17 lat śpiewa tylko polskie piosenki? Do tego Teresa Drozda dołączy oryginalne piosenki czeskich artystów napisane po polsku (lub prawie po polsku)… nagrania nowiutkie i nieco starsze oraz garść opowieści i anegdot.

godz. 18.00 - Broadway Exclusive (Teatr Rampa)
„Broadway Exclusive” to wyjątkowe wydarzenie, które w doskonały sposób łączy muzykę i taniec. Składa się na nie klasyka amerykańskiego teatru muzycznego („Porgy & Bess”, „West Side Story”, „Nędznicy”, „Miss Saigon”, „Upiór w Operze”, „Jesus Christ Superstar”), utwory z najnowszych spektakli, które już chwilę po premierach uzyskały status kultowych („Charlie i fabryka czekolady”, „Once, If/Then, Love Never Dies”) czy światowe hity muzyki filmowej („Skyfall”, „Titanic”, „Frozen”) – to tylko niektóre tytuły, które błyszczą podczas dwugodzinnej gali poświęconej gatunkowi.

godz. 20.00 - Joanna Lewandowska: Mężczyźni mojego życia. Marek G. z Krakowa
Joanna Lewandowska opowieść o „mężczyznach swojego życia” rozpoczyna od tego najbliższego jej sercu – od Marka Grechuty. Oddając hołd wielkiemu twórcy polskiej kultury przypomina, że dzięki swoim niezwykłym tekstom stał się on po trosze „mężczyzną życia” każdego z nas. Podczas koncertu na festiwalu „Dźwięki Słów” usłyszymy jego najbardziej znane utwory: „Świecie nasz”, „Ocalić od zapomnienia”, „Pomarańcze i mandarynki”, „Jak obłok”, a także te mniej znane: „Kraków”, „Miłość”, czy stworzony z myślą o najmłodszych – „Śpij, bajki śnij”.

godz. 21.30 - Mikromusic
Mikromusic to grupa łącząca piękne melodie, kunszt warsztatowy oraz wspaniałą koncertową energię. Enigmatyczny głos wokalistki – Natalii Grosiak – jest prawdziwą wizytówką zespołu, który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie. Muzyka zespołu to fuzja jazzu, trip-hopu, rocka, czasem też muzyki ludowej.  Ta wrocławska formacja znakomicie sprawdza się podczas koncertów. Mocą swojego talentu i oryginalnych aranżacji tworzą niepowtarzalny mikro-klimat, budując szczególną więź z publicznością.


11 czerwca (niedziela)

godz. 16.00 - Alicja w Krainie Czarów (PWST Filia we Wrocławiu, reż. Jerzy Bielunas)
„Alicja w Krainie Czarów” to spektakl dyplomowy studentów Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej Filii PWST w Krakowie, stworzony pod kierunkiem reżysera Jerzego Bielunasa, który przyzwyczaił już widzów do znakomitych widowisk muzycznych. Sztuka powstała na podstawie fragmentów powieści Lewisa Carolla „Przygody Alicji w Krainie Czarów” i „O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra” w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego.

godz. 19.00 - Tara Fuki
Tara Fuki to czeski zespół muzyczny grający muzykę z pogranicza folku, world music i avant-pop. Zespół powstał w Brnie w roku 2000. Członkiniami Tara Fuki są dwie czeskie wiolonczelistki polskiego pochodzenia – Andrea Konstankiewicz i Dorota Barová.
Muzyka Tara Fuki to z całą pewnością unikatowa, energiczna mieszanka, oparta na prostych improwizacjach, które nabierając dynamiki, tworzą niezwykle ekspresyjną, spójną całość. Bogata w naleciałości różnych styli muzycznych z posmakiem dalekich krain, tworzy oryginalny kalejdoskop bogatego wewnętrznego świata. Brzmienie dwóch drewnianych instrumentów połączone z dźwiękiem słów tworzy delikatną sieć tonów, która za pomocą jednego ruchu smyczka może się zmienić w niebezpieczną pułapkę. Muzyka Tara Fuki jest jak sen, czasem delikatna i łagodna, innym zaś razem bombarduje swoją intensywnością.

godz. 20.30 - Marcelina
Marcelina – wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Jej koncerty to niezwykła dawka energii wspierana przez znakomity zespół, o czym przekonamy się już niebawem. Na swoim koncie Marcelina ma trzy autorskie płyty oraz wiele gościnnych udziałów (m.in. współpracę z Grubsonem, Happysad czy Piotrem Roguckim). Była nominowana m.in. do prestiżowej polskiej nagrody – Fryderyków, występowała na najważniejszych Festiwalach w Polsce: dwukrotnie na Opener, a także Coke Live, Off Camera, Głównej Scenie Przystanku Woodstock.

godz. 22.00 - Lau Nau
Lau Nau (Laura Naukkarinen) – wokalistka, producentka, kompozytorka, na fińskiej scenie freak folkowej pojawiła się ponad 10 lat temu. Pierwsze solowe albumy Lau Nau zostały wydane w USA, w 2005 i 2008 r. Trzeci album Lau Nau „Valohiukkanen” („Cząstka światła”) nominowano do prestiżowych nagród muzycznych w Finlandii, tj. Teosto. Jej koncerty opisywane są jako czarujące i pełne ciepła. Tworzą je smutne piosenki będące kwintesencją psychodelicznego folku. Tradycyjne fińskie instrumentarium podrasowane klasycznie skandynawską elektroniką w połączeniu z anielskim głosem Lau Nau daje piorunujący w swej prostocie efekt.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Nadchodzące wydarzenia

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL