Patronujemy: XIII Stacja Kutno

wtorek, 14 listopad 2017

Przed nami ostateczne odliczanie dni do XIII Stacja Kutno - Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory, który w dniach 19 - 26 listopada 2017 odbędzie się w Kutnie. Niezmiennie zachwyca nas dbałość o słowo Mistrza, która przekłada się również na profesjonalizm całego wydarzenia. Zapraszamy zatem na Stację Kutno słowami jej koordynatora - Krzysztofa Ryzlaka:

Drodzy Państwo,

Piękną mamy jesień tego roku. Słoneczną. Ciepłą. To dobrze. To choć odrobinę pocieszające, bo ten rok, który - może na szczęście - już zaraz przeminie, nie był aż tak słoneczny i jasny dla polskiej kultury. Odeszło zbyt wiele osób. Wojciech Młynarski. Wiesław Michnikowski. Zbigniew Wodecki. Roman Orłow. Witold Pyrkosz. Danuta Szaflarska. Anna Szałapak. Krystyna Sienkiewicz. Janusz Głowacki. Magdalena Abakanowicz...

Do tego „Stacja Kutno” świętuje swoją trzynastą już edycję - bardzo mocno chcę wierzyć, że nie pechową. A żeby myślenie o tym „trzynastkowym” pechu zażegnać całkowicie, dajmy na to topiąc je  w gorącej herbacie z miodem, nucę sobie pod nosem, niczym zaklęcie, „Pieśni skautów oceanicznych” Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego:

Nim się dokoła rozszumi ocean,
By ku przygodzie nieznanej nas nieść,
Radości życia śpiewajmy dziś pean
Radości życia oddajmy dziś cześć.

Ona rozbrzmiewa pogodną piosenką
Ona nam daje beztroskę i śmiech
Skrzyła ramionom i moc naszym rękom,

Ona nie wierzy w przegraną ani pech.

Od razu robi się lepiej na sercu, prawda? Przegońmy zatem fatalistyczne myślenie, że trzynastka jest pechowa i skupmy na tym, co dobrego przyniesie tegoroczny XIII  Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory „Stacja Kutno”.

O tym jak mocno „Stacja Kutno” i duch Jeremiego Przybory wrosły w nasze miasto może świadczyć między innymi najnowsze wydawnictwo Fundacji Wasowskich „Starsi Panowie Chórem”, gdzie wśród jego mecenasów znalazło się aż 7 instytucji, organizacji, firm i osób prywatnych z naszego miasta. Są wśród nich Urząd Miasta Kutna, Kutnowski Dom Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Firma Cukiernicza „Wasiakowie”, Hotel „Stacja Kutno” i Rodzina Michalskich. Muszę przyznać, że z przyjemnością zabawiłem się w „akwizytora kultury”, namawiając wszystkich wyżej wymienionych do wsparcia projektu poprzez serwis wspieramkulturę.pl. Efekt? Piosenki Starszych Panów w wykonaniu Chóru Kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego zainaugurują XIII „Stację Kutno”, a koncertowi towarzyszyć będzie promocja książki oraz płyty CD „Starsi Panowie Chórem”, wydanym dzięki wspomnianej społecznej zbiórce środków.

W tym roku chciałbym też wszystkich Państwa zaprosić do walca... Podczas spektaklu muzycznego w reżyserii Jacka Bończyka  „Walc kameralny, czyli Pan Wasowski mniej znany” usłyszymy nie wszystkim  znane jego utwory , pisane dla wielkich polskich artystek - Ireny Santor, Violetty Villas czy Kaliny Jędrusik . Jakie to szczęście, że Klementyna Umer, która je dla nas wyśpiewa, przywraca ich pamięć!

A skoro o szczęściu mowa (wygląda na to, że na dobre porzuciłem myślenie o „pechowej trzynastce”) , to chyba rzeczywiście nam ono towarzyszy, gdyż jednym z najważniejszych gości tegorocznej „Stacji Kutno” będzie Hanna Banaszak. Ci z Państwa, którzy są z nami co roku pamiętają bez wątpienia jej mini recital w  2012 roku. Usłyszeliśmy ją wówczas w koncercie poświęconym Krzysztofowi Komedzie. Był niedosyt, prawda?  Dlatego też w tym roku zobaczymy tę uwielbianą przez Przyborę i Wasowskiego ostatnią z artystek, dla której  pisali piosenki.

Nie sposób nie wspomnieć też o jednym z najważniejszych elementów naszego Festiwalu jest każdego roku Koncert Galowy. W trzynastej edycji,  koncertem zatytułowanym „Elementarz”, chcemy przypomnieć współczesnym słuchaczom -  ale również  twórcom -  jak powinny brzmieć prawdziwe piosenki, niezniszczalne przeboje. A chyba wszyscy Państwo zgodzicie się ze mną, że Przybora, Osiecka i Młynarski są największymi artystami w tej dziedzinie? To ujęcie tematów... Ten  język... To słownictwo… Majstersztyk! „Elementarz” tu muzyczna „lektura” obowiązkowa podczas tegorocznej „Stacji Kutno”.

Tradycyjnie już ściskam kciuki za dziesiątkę finalistów „Piosenek Mistrza Jeremiego”. Ciekawe czym zaskoczą nas w  tym roku?! Bardzo się cieszę, że to już!
I wiecie Państwo co?... Choć z pewnym smutkiem zacząłem ten coroczny „wstępniak”, choć jesień nie zawsze nastraja optymistycznie, to jednak każdego roku z przyjemnością obserwuję, jak:

Rzeką nadpływa
siwa flotylla
Mgiełek wieczornych...

Krzysztof Ryzlak,
Pomysłodawca i koordynator Festiwalu „Stacja Kutno”

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Opera i Filharmonia Podlaska - Białystok, ul. Odeska 1
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL