40 lat Bazuny

wtorek, 05 czerwiec 2012
Między 22 a 24 czerwca 2012 roku, w Przywidzu odbędzie się 40. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej "Bazuna".
Przegląd od roku 1971 organizowany jest nieprzerwanie przez Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej "FIFY", od roku 2005 także przez Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne "Bazuna". Jest jedyną w Polsce imprezą tego typu, z założenia wędrującą – od pierwszych edycji w gdańskim klubie "ŻAK", poprzez tzw. cykl zamkowy (Gniew, Malbork, Kwidzyn), po przeglądy z lat ostatnich odbywające się w Trójmieście i jego szeroko pojętych okolicach.
BAZUNA składa się z dwóch podstawowych części: konkursu i nocnych koncertów gości.
Konkurs ma za zadanie wyłonić zbiór piosenek wartych rozpowszechnienia, część z nich – z przeznaczeniem do śpiewania w środowisku turystycznym w całym kraju. Wyłonieni zostają najbardziej obiecujący wykonawcy – zespoły i soliści.
 
Werdykt jury "Bazuny" zawiera listę piosenek – laureatek (tzw. złotą dwudziestkę). Na czele tej listy znajduje się Rajdowa Piosenka Roku – zwykle jest nią piosenka o znamionach przeboju, mająca największą szansę na "przyjęcie się" w środowisku turystycznym. Jedna z nagród przyznawana jest za najlepszą nową interpretację piosenki znanej. Nagrodzony zostaje najlepszy wykonawca, jednemu z wykonawców przyznawana jest nagroda specjalna im. Jacka i Janka Stefańskich. Od roku 2006 wyróżniającej się indywidualności muzycznej części konkursowej przyznawana jest Nagroda Specjalna im. Józka Kanieckiego, zmarłego w styczniu tegoż roku znakomitego skrzypka. W roku 2008 zainicjowano nową nagrodę Przeglądu, dedykowaną autorom wyróżniających się tekstów.
Werdykt Przeglądu zamyka Nagroda Publiczności, wybierana jedynie głosami widzów imprezy. Treść werdyktu wraz ze słowami piosenek nagrodzonych ukazuje się w trakcie niedzielnego koncertu laureatów w postaci śpiewnika.

Pierwszymi festiwalami piosenki turystycznej organizowanymi w Polsce były festiwal w Poznaniu i Giełda Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie; imprezy te zainicjowano w latach 1967/68. Propozycję realizacji podobnej imprezy w środowisku gdańskim wysunął w roku 1969 ówczesny prezes klubu FIFY, Edmund Kadłubiski.
Ideą gdańskiej imprezy miała być prezentacja dorobku minionego roku na polu piosenki turystycznej – stąd wynikała nazwa "przegląd" (zamiast określenia "festiwal") i wybór przez jury Rajdowej Piosenki Roku. Aby umożliwić udział jak najszerszym grupom turystów wybrano termin listopadowy – nie kolidujący z turystycznymi wyjazdami (rajdami, obozami, spływami, itp.); jesienny termin umożliwiał rzeczywiste podsumowanie sezonu.
Edmund Kadłubiski wybrał dla przeglądu nazwę bazuna. Jest to tradycyjny kaszubski instrument, w przeszłości stosowany przez rybaków, do dnia dzisiejszego wykorzystywany przez regionalne zespoły.
W roku 1970 nie udało się jeszcze zorganizować Przeglądu. Pierwsza "Bazuna" odbyła się w roku 1971, od tej pory impreza realizowana jest corocznie (w historii – dwie przerwy), nieprzerwanie przez Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej "FIFY".
 
"Strefa Piosenki" jest patronem medialnym jubileuszowego przeglądu.
Więcej informacji na stronie: 40.bazuna.art.pl.
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
8
9
11
16
23
24

Nadchodzące wydarzenia

konkurs.czplfestival@gmail.com
Amfiteatr im. M. Jacksona - Warszawa, ul. Raginisa 1 (Park Górczewska)
Park Zdrojowy - Kudowa-Zdrój
Park Zdrojowy - Kudowa-Zdrój
Park Zdrojowy - Kudowa-Zdrój

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL