Już się raczej nie przejmuję - Marcin Różycki

Z okładki:
"Ucieszy się bardzo, kto już słyszał te piosenki, że ma je w końcu na płycie, a kto ich nie zna, niech uważa, bo już się od nich nie uwolni. Drapieżna liryka piosenek Marcina Różyckiego uwodzi syntezą przeciwstawieństw, ostrością i delikatnością, autentycznością wrażliwości, kulturą mówienia o sprawach intymnych, wzlotach i upadkach, zmaganiu się ze światem. To głos mocny a teksty szczere, to temperament i muzykalność, jakich się nie zapomina.

Był samoukiem, który stał się artystą, poetą i kompozytorem, pieśniarzem. Urodził się 4 kwietnia 1976 roku w Lublinie i tu mieszkał. Nauka nie była jego pasją, imał się różnych zajęć, bywał w różnych środowiskach, ale od zawsze pisał wiersze, nie stronił od gitary, śpiewał. Pierwsze sukcesy odniósł w regionalnych konkursach w 1997 roku, na Festiwalu Piosenki Autorskiej w Oleśnie i na Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Autorską w Radzyniu Podlaskim zajmując pierwsze miejsca. Rok potem, jako 22-latek z powodzeniem wziął udział w tak wówczas cenionym Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie: zdobył trzecią nagrodę oraz Nagrodę im. Wojtka Bellona. Na kolejnym 35. SFP zdobył drugą nagrodę. Do Krakowa wróci za dziesięć lat, na 45. SFP w roku 2009 Instytut Sztuki przyzna mu prestiżową nagrodę specjalną, stypendium twórcze im. Marka Grechuty.
Tymczasem rozpoczął trwającą do 2001 współpracę z Lubelską Federacją Bardów. Śpiewał na festiwalach i w konkursach, często koncertował w kameralnych warunkach. W lubelskiej Kawiarni Artystycznej Hades w 2001 roku po raz pierwszy przedstawił znakomity recital "Już się raczej nie przejmuję", w roku następnym nagrany w Krakowie.

"To w pełni samodzielny artystycznie i w pełni artystyczny materiał Marcina. Piosenka zaśpiewana tylko z akompaniamentem Pawła Odorowicza, na tle bębnów Tomasza Deutryka, brzmi niepokojąco, dziwnie, inaczej.. Chce się jej słuchać" - podkreślał wtedy Jan Kondrak. W 2010 ukazała się pierwsza płyta Różyckiego "Erotyk zza kiosku", artysta wydał też dwa tomiki wierszy: "Iluzjonista" (2009) i "Pan Śmierć" (2012). W 2012 otrzymał Nagrodę Angelusa Lubelskiego jako artysta roku, Grażyna Stankiewicz nakręciła o nim film "La la la la – rzecz o Marcinie Różyckim".

Od kilku lat zmagał się z rakiem. Marzył, że wyda drugą płytę, właśnie z programem "Już się raczej nie przejmuję". Zmarł 11 sierpnia 2012 roku. Dzięki rodzinnemu miastu i wielu przyjaciołom to marzenie spełnia się teraz".
/Grzegorz Józefczuk/

 

Od redakcji:
To starannie wydana płyta z książeczką. Oprócz tekstów wszystkich piosenek znalazły się w niej krótkie wspomnienia o Marcinie Różyckim i jego projekcie spisane przez jego przyjaciół (Paweł Odorowicz, Tomasz Deutryk, Ela Cwalina, Jan Kondrak, Barbara Ciepielewska i Robert Głuszak).

Więcej informacji na stronie projektu: www.juzsieraczejnieprzejmuje.pl


SPIS UTWORÓW:

  1. Już się raczej nie przejmuję
  2. Ziemia święta
  3. Spowiedź
  4. Kiedy cię nie ma
  5. Krasnystaw
  6. Kieliszek
  7. Pani Nałogowska
  8. Przebudzenia
  9. Jak on nam zazdrości
  10. Droga Pani (Bonus)


Marcin Różycki – słowa, muzyka, śpiew

Tomasz Deutryk – perkusja
Paweł Odorowicz – altówka, głosy

Różycki/Deutryk/Odorowicz – aranżacje

PREMIERA: listopad 2015 (NewAbra)

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
10
11
12
18
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL