Miláček Žen A Vetešníků - Ukochany kobiet i antykwariuszy

Płyta „Miláček žen a vetešníků” dla fanów Jaromíra Nohavicy jest albumem wyjątkowym. Dlaczego? Bo to pierwsza płyta nagrana w Heligonce! Heligonka to klub Nohavicy, otwarty we wrześniu 2015 roku. Ukochane miejsce artysty. Miejsce jego występów (co najmniej kilka razy w miesiącu). Miejsce, do którego zaprasza innych artystów. W Heligonce śpiewały już Szidi Tobias, Radůza, Jana Kirschner, regularnie grywa tam solo Robert Kuśmierski, oklaskiwana była Grupa MoCarta czy zespół Chwila Nieuwagi.

25 listopada 2014 roku w czeskim Okorze zmarł kompozytor, dyrygent i wokalista Petr Hapka. Był czołowym kompozytorem muzyki popularnej. Napisał muzykę do kilkudziesięciu filmów, ale przede wszystkim komponował piosenki, które śpiewali najwybitniejsi wokaliści wszystkich pokoleń – Hana Hegerová, Lucie Bílá, Michael Kocáb, Jana Kirschner czy Richard Müller, a wiele z tych piosenek zostało przebojami. W 1987 roku Petr Hapka rozpoczął twórczą współpracę z autorem tekstów – Michalem Horáčkem. Odtąd stanowili autorski duet, który czego się tknął – zamieniał w złoto (czyli w przebój, śpiewany przez obie republiki – trochę jak u nas Jacek Cygan z Włodzimierzem Korczem czy Ryszardem Rynkowskim). W 2006 roku Jaromír Nohavica został zaproszony do zaśpiewania dwóch piosenek w ich kolejnym projekcie „Strážce plamene” (Strażnik płomienia). W duecie z Janą Kirschner wykonał piosenkę „První noc v novém bytě”, solo zaś utwór „Neodolatelná”. Kiedy więc Michal Horáček postanowił w pierwszą rocznicę śmierci przyjaciela zorganizować ogromy koncert w praskiej O2 Arenie – Nohavica zaproszenie do udziału przyjął. Założeniem tego koncertu było, że mimo gigantycznego aparatu wykonawczego (wyjątkowi soliści, zespół akompaniujący i wielka orkiestra symfoniczna) nie zostanie on w żaden sposób utrwalony. Miało to być wydarzenie jednorazowe, do zapamiętania tylko dla tych, którzy na niego przyjdą. Żeby jednak ślad został – Nohavica zaproponował, aby „próbny” koncert, bez orkiestry, z udziałem kilkorga solistów odbył się w Heligonce i żeby został zarejestrowany oraz wydany. Rzecz odbyła się 25 października 2015 roku, miesiąc przed koncertem w Pradze. Tak powstała płyta „Miláček žen a vetešníků” (Ukochany kobiet i antykwariuszy). Tytułowa piosenka to utwór o Hapce napisany przez Horáčka (słowa) i Nohavicę (muzyka). A na płycie usłyszeć można też zachwycającą Szidi Tobias (słowacką aktorkę i wokalistkę o niepowtarzalnym głosie), rewelacyjną Anetę Langerovą, brzmiącego jak Waits Františka Segrado i innych.

To znakomita płyta, dzięki której za sprawą Nohavicy możemy nieco poszerzyć sobie wiedzę o czeskiej piosence artystycznej. A przy okazji od razu dostajemy w pakiecie prawdziwe przeboje. Wiem, bo byłam 25 listopada 2015 roku w O2 Arenie i słyszałam, jak przez trzy godziny kilkunastotysięczna publiczność razem z artystami śpiewała każdą piosenkę. Każdą.

(Teresa Drozda)

 

Płyta dostępna jest w Sklepie Strefy Piosenki: sklep.strefapiosenki.pl

SPIS UTWORÓW:

 1. Michal Horáček - Příběh setkání v Heligonce
 2. Jaromír Nohavica - Kocour se schoulil na tvůj klín
 3. Aneta Langerová - Denim Blue (muz.
 4. František Segrado - Žít a nechat žít
 5. Szidi Tobias - Na hotelu v Olomouci
 6. Lenka Nová - S poduškou Řípu pod hlavou
 7. Michal Horáček - Příběh písně Rozeznávám
 8. František Segrado - Rozeznávám
 9. Szidi Tobias - Kdo by se díval nazpátek
 10. všichni - Levandulová
 11. Ondřej Ruml - Havrani na sněhu
 12. Lenka Nová - Všechno nejlepší
 13. Jaromír Nohavica - Otevřete okno, aby duše mohla ven
 14. František Segrado - Štěstí je krásná věc
 15. Ondřej Ruml - Šaškové počmáraní
 16. Aneta Langerová - Svatební (sł. Jaroslav Seifert, muz. Petr Hapka)
 17. Ondřej Ruml - Kurt Vonnegut
 18. Michal Horáček - Příběh písně Když tudy vezli Gagarina
 19. František Segrado - Když tudy vezli Gagarina
 20. Jaromír Nohavica a Lenka Nová - Bude mi lehká zem
 21. Michal Horáček - Příběh písně Miláček žen a vetešníků
 22. Jaromír Nohavica - Miláček žen a vetešníků (sł. Michal Horáček, muz. Jaromír Nohavica)

Michal Horáček - słowa
Petr Hapka - muzyka

PREMIERA: 2015

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL