Gryphia - Trzy Dni Później

Najfajniejsze, gdy człowiek zajmuje się portalem muzycznym jest słuchanie płyt, zanim zostaną one zamknięte na "srebrnym" krążku i usłyszy o nich ktoś jeszcze. Po raz kolejny poczułam tę radość, gdy Joanna Piwowar przesłała mi link z muzyką z płyty "Gryphia" z zapytaniem, czy Strefa obejmie patronatem medialnym najnowsze wydawnictwo zespołu Trzy Dni Później. Tak. Logo naszego portalu znalazło się na okładce, bo to wyjątkowa płyta.

Płyta powstała we współpracy z Głogowski Stowarzyszeniem Literackim z okazji jubileuszu 400-lecia urodzin Andreasa Gryphiusa, który urodził się w Głogowie. Uznawany jest za najwybitniejszego reprezentanta tzw. śląskiej szkoły barokowej, a jego sonety zaliczane są do wybitnych osiągnięć literatury niemieckojęzycznej. Autorką tekstów jest Joanna Piwowar, a powstały one na motywach twórczości tego XVII-wiecznego artysty. Do tekstów, opartych na słowach sprzed kilkuset lat powstała elektroniczna muzyka, w której łączy nam się wieczność, tajemnica, kosmos.

To płyta muzyczna, teksty utworów mieszczą się na jednym "skrzydełku" digipacka. Utworów jest tylko dziewięć, ale trwają po trzy, cztery, prawie pięć minut. Pojedyncze frazy zapętlają się i wzmocnione wykonaniem chóru zapadają w pamięć. Wygląda, że od tego chóru wszystko się zaczęło: "... od wielu lat chciałyśmy zrealizować album z chórem, dlatego idea stworzenia go z mieszkańcami Głogowa od razu nas chwyciła. Razem z nimi powoli zaczęliśmy tworzyć słowno-muzyczne mapy do świata Gryphiusa. Jego sonety, życiorys, postawy były dla nas znaczącymi drogowskazami. Na ich bazie podjęłyśmy próbę stworzenia muzycznej planety, na której odnajdziemy pewną prawdę o nas, która jest niezależna od czasu, historii, czy języka, w którym czujemy i myślimy."

Dopełnieniem jest intrygujący tytuł płyty - Gryphia, to planetoida odkryta 25 października 1902 roku, nazwana na cześć Gryphiusa. To ostatecznie zamyka nas w małym wszechświecie, który stworzył zespół Trzy Dni Później.

Zachwycił mnie ten projekt, jego brzmienie, sposób zbudowania całości, pomimo niełatwej materii. To zamknięty, skończony projekt, a nie tylko zbiór piosenek. Pełny doskonale współbrzmiących głosów i instrumentów, żywych i elektronicznych. Pulsujący muzyką, w której głos i słowo są również instrumentami. Utwory doskonałe w słuchawkach w środku wrzącego miasta, ale też w kameralnym mroku wieczoru. Każdy kto zna już zespół Trzy Dni Później, na pewno się nie zawiedzie, bo to po prostu kolejna opowieść, którą opowiadają nam dziewczyny. A kto chciałby poznać, może śmiało zaczynać od płyty najnowszej. (BR)

Płyta dostępna jest w Sklepie Strefy Piosenki: sklep.strefapiosenki.pl


POD PATRONATEM "STREFY PIOSENKI"

SPIS UTWORÓW:

  1. Moje pusto I (na motywach "Sonetu zamykającego" i "Samotności")
  2. Gryphia (na motywach "Na wizerunek Mikołaja Kopernika")
  3. Znikną (na motywach "Ludzkiej Niedoli")
  4. Andreas
  5. Augenblick (nam otywach "Augenblick")
  6. Moje pusto II (na motywach "Sonetu zamykającego" i "Samotności")
  7. Różnica
  8. Abend (na motywach "Abend")
  9. Moje pusto III (na motywach "Sonetu zamykającego" i "Samotności")


Joanna Piwowar-Antosiewicz - słowa, muzyka
Jerzy Rogiewicz, Marta Piwowar - muzyka

Trzy Dni Później:
Marta Groffik-Perchel - wokal
Marta Piwowar - wokal
Joanna Piwowar-Antosiewicz - wokal, gitary, elektronika

Gościnnie:
Sławomir Bardadyn - elektronika
Michał Sosna - saksofon, klarnet
Mariusz Oziu Orzechowski - wokal
Chór Gryphia

PREMIERA: listopad 2016

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL