Nierówni - Mietek Szcześniak

Bywa tak, że czasami płyta czeka na człowieka, długo czeka, ale jak go już napadnie to koniec. Staje się jego ulubioną, i chodzi, jeździ na nawet biega z człowiekiem. Taką płytą jest obecnie u mnie krążek „Nierówni” Mietka Szcześniaka. Poprzednio tak za mną chodziły płyty „Leoszewski Majem” Ryszarda Leoszewskiego czy „Dopokąd” Krzysztofa Tyńca. I gdy sobie tak pomyślę, to łączy je coś ze sobą. Łączy je SŁOWO. I muzyka. I perfekcja. Odpowiednie dać rzeczy słowo – odpowiednią dać słowu muzykę. I połączyć by uzyskać synergię czyli wartość dodaną. Nie jest to łatwe. W wymienionych powyżej pozycjach się udało. I to jak!

Nierówni to płyta z wierszami Jana Twardowskiego. Wierszami mądrymi, wierszami o życiu, wierszami o nas samych, o rzeczach ważnych pisanych bez zadęcia, z dystansem, nierzadko z humorem. Przetłumaczyć taką twórczość na język muzyki trzeba umieć. Trzeba uważać, by uzyskać odpowiednią proporcję i wyekstrahować, a nie stłumić przekaz. Mieczysławowi Szcześniakowi się to udało w sposób (omal) idealny.

Pierwszy raz z płytą zetknąłem się pod koniec listopada, bladym świtem przed godziną szóstą w Programie Trzecim. Był to utwór „Poczekaj”, który z miejsca stał się moim ulubionym. I tak sobie go puszczałem, zachwycając się nim. I tyle, i do głowy mi nie przyszło by sprawdzić co się na płycie więcej dzieje. Wyszedłem z założenia (mając za przewodnika życiowe doświadczenia), że nic lepszego na niej już nie znajdę. O głupia naiwności! Być może tkwiłbym w swoim „mylnym błędzie”, gdyby nie żona, która jest z tych bardziej ciekawych i poszukujących. Kupmy, posłuchajmy, przekonywała. Ja się broniłem, bo Mietek Szcześniak dla mnie jak Matejko – cenię, ale z daleka. Wiadomo jednak jak to się mogło skończyć.

Gdy płyta była już odsłuchana, podniosłem szczękę z podłogi, natychmiast włączyłem płytę jeszcze raz i jednocześnie – zadumałem, zachwyciłem się oraz podziękowałem żonie za determinację. Otoczyły nas bowiem dźwięki i słowa o których nie można inaczej powiedzieć tylko to, że były piękne. O ile wiersze księdza Twardowskiego bronią się same, to w dodatkiem muzyki Szcześniaka atakują i pieszczą wszystkie zmysły które mogą odbierać takie właśnie bodźce. Muzyka piękna, o różnym charakterze, czasami latynoska, czasami wręcz przebojowa, przepięknie zaaranżowana, z odpowiednią ilością nutek, przewspaniale rytmiczna, doskonale zharmonizowana z tekstem, czasami żywa i skoczna, a czasami refleksyjna i nurtująca…

Nie będę się więc rozpisywał, tylko zapewnię, że jeżeli komuś podobał się Leoszewski Majem czy Dopokąd to na pewno spodobają mu się Nierówni. Nierówni spodobają się także każdemu, kto lubi dobre płyty. Bo to dobra płyta jest. O czym zapewnia:

Stefan Bolcman

 

SPIS UTWORÓW:

 1. Nierówni
 2. Jeden jest świat
 3. Święty gapa
 4. Krzysz do słońca
 5. Spoza nas
 6. Z ziemią krążymy
 7. Modlę się o miłość
 8. Poczekaj
 9. Do domu
 10. Serce to jeszcze za mało
 11. Za wszystko dziękuję
  Bonus:
 12. Deja vu (muz. Wojciech Jarociński)

 

ks. Jan Twardowski - słowa
Mietek Szcześniak - adaptacja tekstu, muzyka

Mietek Szcześniak - śpiew

Paulinho Garcia - gitara i bas, śpiew (2, 4, 5, 7, 11), agogo i gwizdek (4)
Alex Acuña - instrumenty perkusyjne (2-4, 11)
Leandro Lopez - fortepian (1, 2, 10-12)
Heitor Garcia - instrumenty perkusyjne
Geraldo de Oliveira - instrumenty perkusyjne (1, 2, 4, 10-12)
Grażyna Auguścik - śpiew (4, 7)

Kwartet smyczkowy Xerxes (3-5, 7, 10, 12):
Grzegorz Lalek - I skrzypce
Adriana Błaszczak - II skrzypce
Igor Kabalewski - altówka
Tomasz Błaszczak - wiolonczela

Zespół smyczkowy Smykowisko (1, 3-6):
Monika Wrzos, Jadwiga Dyla, Gosia Liszak, Ela Skrzymowska - skrzypce
Jolanta Brandys - altówka
Wioletta Marecka - wiolonczela

W utworze "Jest jeden świat" zaśpiewali podopieczni Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko".

PREMIERA: listopad 2016 (Polskie Radio S.A. Agencja Muzyczna)

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
8
9
11
16
23
24
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Muszla koncertowa w parku zdrojowym - Głuchołazy, ul. Parkowa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL