Śnił mi się raj - Ilona Sojda

Nie widziałam jak Ilona Sojda wygrywała w 2005 roku 41. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Wtedy nie mogła mnie zachwycić. Już jako gwiazda wzięła udział w koncercie "13 poetów" podczas SFP w roku 2008. W tym roku byłam na krakowskim festiwalu po raz pierwszy. I pamiętam, że wtedy miałam okazję jej posłuchać, ten jeden raz, ale gdzieś umknęła mi w ferworze festiwalowych emocji i atrakcji, bo trzeba wspomnieć, że kilka lat temu program SFP był przeładowany wydarzeniami. Dlatego nie czekałam na tę płytę jak wielu, od 2005 roku. Dotarła do mnie w grudniu ubiegłego roku, chociaż jej oficjalna koncertowa premiera miała miejsce na początku roku 2017.

Płycie od początku towarzyszył przekaz od bardziej doświadczonego koleżeństwa: nareszcie! To wydaje się wystarczającą rekomendacją, ale też stwarza stan niepokoju: co jeśli akurat ja nie poczuję tej magii. Zupełnie niepotrzebnie. Słuchałam oczarowana. Gdy niespodziewanie w głośnikach dźwięk ucichł, z niedowierzaniem sprawdzałam, że tak krótko trwa jedenaście blisko pięciominutowych utworów. Razem 52 minuty - magiczna czasoprzestrzeń.

Wszystko na tej płycie się zgadza. Ilona Sojda delikatnym czarującym wokalem wyśpiewuje piękne teksty, których autorem jest Marek Tercz. W słowach i dźwiękach jest lekkość, dziewczęcość. Klasyczny fortepian współgra z nowoczesną elektroniką. Niczego nie jest za dużo, ani słów, ani dźwięków. Słuchając mam wrażenie, jakbym uczestniczyła w intymnej opowieści. Jakby młoda artystka dzieliła się z nami swoimi snami, namiętnościami i pragnieniami, tak jak w tytule płyty. Dla mnie to perfekcyjnie ułożona absolutna całość, jak filmowe ścieżki dźwiękowe, gdzie jeden utwór wynika z drugiego. Gdybym koniecznie miała wybrać tę jedną piosenkę, zaśpiewaną "dla mnie", będzie to najdłuższe z płyty, uspokajające, blisko sześciominutowe "Wszystko to, co kochasz". (BR)

Tę wyjątkową płytę kupić można na: sklep.strefapiosenki.pl

 

SPIS UTWORÓW:

 1. Śnił mi się raj
 2. Zbudź się, zbudź
 3. Moja wolność
 4. Pod poduszką twoich dłoni
 5. Nasza wyspa
 6. Nie pytaj mnie
 7. Na wielkie smutki
 8. Jeszcze trochę poczekaj
 9. Wprost w ramiona me (w moich ramionach) (sł. i muz. Nick Cave, tł. Roman Kołakowski)
 10. Wszystko to, co kochasz
 11. Wszystko się zmienia

Marek Tercz – słowa i muzyka


Ilona Sojda
– wokal

Skład zespołu:
Łukasz Kowalski – fortepian, instrumenty klawiszowe
Paweł Piotrowski – instrumenty klawiszowe
Michał "Jelonek" Jelonek – skrzypce

PREMIERA: grudzień 2016

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Opera i Filharmonia Podlaska - Białystok, ul. Odeska 1
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL