Starsi Panowie Chórem

Od premiery tej płyty minęły już dwa miesiące. Sięgam po nią czasami i czuję, jak wyróżnia się spośród pozostałych, które w ostatnich miesiącach trafiły na mój stosik płyt na biurku. A wyróżnia się fizycznie, ale nie tylko... Wydana została w formie płyty z książką, której bliżej do A5 niż standardowego "kwadratowego" opakowania płyty CD. I w zasadzie opisywanie tej płyty zacząć można od zawartości dołączonej do niej książki, bo znajdziemy w niej krótkie cenne notki o każdej z 29 piosenek zaśpiewanych na płycie. Monika i Grzegorz Wasowscy, sprawcy i wydawcy tej płyty, opisali w nich historyjki encyklopedyczne, uwzględniając informacje o tym kiedy i gdzie piosenki pojawiły się po raz pierwszy, kto później po nie sięgał. A jako, że płyta powstawała w oparciu o crowdfunding, historyjki piosenek przeplatają zabawne dedykacje napisane przez Grzegorza Wasowskiego dla darczyńców, którzy "przygarnęli" poszczególne piosenki. W książeczce znajdziemy również wywiad z Andrzejem Borzymem, aranżerem utworów oraz dyrygentem Chóru Kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, który opowiada o historii projektu "Starsi Panowie Chórem". I gdy prześledzimy już ten "rys historyczny" sięgnąć możemy po krążek, z piosenkami duetu Przybora - Wasowski.

Od pierwszego posłuchania twierdzę, że jest to laurka dla Jeremiego Przybory. Nie ma chyba żadnej innej płyty (poza najstarszymi oryginalnymi wykonaniami z Kabaretu Starszych Panów), na której pełnej finezji gry słów nie przykrywa brzmienie zespołu muzycznego ani najwymyślniejsze wykonanie. Nie ma muzycznych wstawek odciągających uwagę, nie ma "fikołków" wokalnych. Nie ma nic niepotrzebnego. Tekst ma szansę wybrzmieć w całości. Opowiedziana zostaje cała historia, od początku do końca. Jest prosto: soprany, alty, tenory, basy i tekst. Znam te piosenki, część z nich na pamięć, ale słuchając tej płyty co jakiś czas chichotałam lub uśmiechałam się uruchamiając wyobraźnię. Tak dobrze jest to zrobione, zaśpiewane, nagrane.

Wniosek  z tego taki, że tam gdzie "piosenka jest dobra na wszystko", na dobrą piosenkę najlepszy jest... chór. Zatem jak nawołuje Artur Andrus:
Zamiast bać się czarnej dziury,
lękać się imperium zła,
ludzie, ludzie zakładajmy chóry,
wszędzie gdzie się da.

(BR)

Płyta dostępna jest w Sklepie Strefy Piosenki: sklep.strefapiosenki.pl


POD PATRONATEM "STREFY PIOSENKI"

SPIS UTWORÓW:

 1. Herbatka
 2. Staruszek do wszystkiego
 3. Rodzina, ach, rodzina
 4. I jak tu żyć samotnie
 5. Zmierzch
 6. Wesołe jest życie staruszka
 7. W kawiarence "Sułtan"
 8. To będzie miłość nieduża
 9. Stacyjka "Zdrój"
 10. O, Kutno!
 11. Manio, to moje słonko
 12. Porucznik Czartogromski
 13. Rzuć chuć
 14. Duchy
 15. Biżuteria
 16. Piosenka jest dobra na wszystko
 17. Jesienne listy
 18. O, mamo, jaki pan śliczny
 19. Kapturek 62
 20. Na całej połaci śnieg
 21. Ballada jarzynowa
 22. Po kompocie
 23. Szarp pan bas!
 24. Ząb, zupa, dąb
 25. Samokołysanka
 26. No i jak tu nie jechać?
 27. Cisza leśna
 28. Kwartet im. Czastuszkiewicza
 29. Pa! Pa! Pa! (Kuplety pożegnalne)

 

Chór Kameraln Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem Andrzeja Borzyma.

PREMIERA: 11 września 2017 (Fundacja Wasowskich)

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL