Taką cię widzę - Sklep z Ptasimi Piórami

Od poprzedniej płyty Ryszarda Leoszewskiego (bo dla mnie Sklep z Ptasimi Piórami to Ryszard Leoszewski, tak jak SDM to Krzysztof Myszkowski) minęło parę lat. Była nią znakomita – Leoszewski Majem – nagrana do wierszy szczecińskiego poety Marka Maja. W tym roku Sklep wydał płytę, którą można by zatytułować Leoszewski Moczulskim. Jest to płyta nagrana do wierszy krakowskiego poety Leszka Aleksandra Moczulskiego, który zmarł 17 grudnia 2017 roku w trakcie jej realizacji. Na okładce znalazł się bardzo osobisty list, który Ryszard Leoszewski napisał dzień po śmierci poety, w którym napisał, że będzie dla niego zawsze „Moim Moczulskim”
I taka jest także ta płyta – bardzo osobista,  bardzo spokojna, bardzo „krakoska”, choć przecież bardzo „sklepowa”. Głosu Leoszewskiego i brzmienia Sklepu nie można pomylić z niczym innym. Uwielbiam sposób używania perkusji przez Lecha Grochalę (na płycie dołączyła także prawdziwa piła), Krzysztof Ciesielski wygląda, jakby urodził się z kontrabasem, a Mariusz Smoliński robi porządek z klawiszami, bez segregacji na białe i czarne. Gościnnie na płycie zagrał także Patrycjusz Gruszecki na trąbce i flugelhornie, a Joanna Kołaczkowska zaśpiewała w duecie w jednym z utworów.

Płyta jest podobna, a zarazem bardzo niepodobna do poprzedniej. Podobna – bo Sklep brzmi jak Sklep, bo inaczej brzmieć nie może, niepodobna – bo materia, z którą zmierzył się Ryszard Leoszewski jest inna. Wiersze Leszka A. Moczulskiego są wdzięcznym, ale i trudnym tworzywem. Zawarta jest w nich mądrość, mądrość której nabywa się z wiekiem, z doświadczeniem, z umiejętnością innego postrzegania świata. Trzeba uważać, by ją wydobyć, by jej przez niepotrzebne ozdobniki nie stłamsić. Zespołowi udało się to znakomicie. Płyta to doskonała rzecz na późne jesienne wieczory, by siedząc w fotelu i pijąc gorącą herbatę (czy nawet koniak, lub co kto lubi), patrząc w okno pozastanawiać się nad życiem. Swoim i nie tylko. Warto czasami zrobić sobie „pit-stop” i tylko cieszyć się życiem. Bo nigdy nie wiadomo, jak dugo jeszcze. Najnowsza płyta Sklepu z Ptasimi Piórami nadaje się do tego doskonale. O czym zapewniał:
Stefan Bolcman

Płyta dostępna jest w Sklepie Strefy Piosenki: sklep.strefapiosenki.pl


POD PATRONATEM "STREFY PIOSENKI"

SPIS UTWORÓW:

 1. Miasteczko zapomniane
 2. Bieg dróg
 3. Odzyskajmy wiarę
 4. Ballada o monotonii
 5. Nadzieja żyje
 6. W oczekiwaniu na twoje przebudzenie
 7. Nie bądźcie dla mnie za łagodni
 8. Salon mód
 9. Podpowiedz mi dobrą rolę
 10. Baśń we dwoje
 11. Lubię kochać świat przez mgiełkę
 12. Ochroń nas Boże przed burzą
 13. I wszędzie ciebie widzę
 14. W otchłani żyć bez pani

Ryszard Leoszewski - muzyka
Leszek Aleksander Moczulski - słowa

Skład zespołu:
Ryszard Leoszewski - wokal, gitara
Lech Grochala - perkusja
Krzysztof Ciesielski - kontrabas
Mariusz Smoliński - piano
Patrycjusz Gruszecki - trąbka, flugelhorn
Joanna Kołaczkowska - wokal (14)

PREMIERA: marzec 2018

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Nadchodzące wydarzenia

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL